Bilgisayar görüsü teknikleri ile gökyüzü görüntülerinin analizi ve bulut hareketlerinin izlenmesi
Sky image analysis and cloud movement tracking with computer vision techniques
  1. Tez No: 512068
  2. Yazar: RECEP ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde nesne tanıma, bilgisayar görüsü alanında oldukça popüler ve birçok otomatize sistemin temelini teşkil eder durumdadır. Bu tez çalışmasında gökyüzü görüntülerinin analiz edilerek bulutların tespit edilebilirliği, tespit edilecek bulutların hareketlerinin takibe alınabilirliği ve bulutların hareket hızlarına göre güneş ışınlarını ne kadar süre sonra kesebileceğinin tahmin edilebilirliği incelenmiştir. Tez çalışmasının sonucunda olası güneş kesintileri için bir erken uyarı sisteminin geliştirilebileceği ve özellikle solar enerji tesislerinde kullanım alanı bulabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, object recognition is very popular in the field of computer vision and is the basis of many automatized systems. In this study, it has been studied, through the analysis of the images taken from the sky, the detectability of the clouds, the trackability of the clouds to be detected and the estimation of how long it will take the clouds to block the sun light according to the speed of the clouds. It has been observed, at the end of the study, that an early-warning system can be developed against possible solar interruptions, and especially, this will be widely in use in solar energy plants.