The nexus of luxury and sustainability: exploring howperceived value, risk, and personality influenceadvocacy, premium payment, and purchase intentions inupcycled and recycled luxury handbags
Lüks ve sürdürülebilirliğin kesişimi: Algılanan değer, risk ve kişiliğin geri dönüştürülmüş ve yeniden kullanılan lüks çantalarda savunuculuk, prim ödeme ve satın alma niyetleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 918731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çeşitli sektörlerde enerji tüketiminin, karbon ayak izinin ve atık üretiminin azaltılması açısından hayati olan sürdürülebilirlik anlayışı giderek daha fazla benimsenmektedir. Bu trend, sadece sosyal sorumluluk taahhüdünü yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda temel bir stratejik pazarlama unsuru olarak da işlev görür. Bütçe dostu markalardan yüksek lüks markalara kadar geniş bir yelpazedeki markalar, ürün geliştirmedeki“geçmiş kimlik”kavramı altında geri dönüştürme, yeniden kullanım ve ikinci el malzemeler gibi yöntemleri benimseyerek sürdürülebilir ürün inovasyonunu stratejilerine entegre etmektedirler. Bu araştırma, geçmiş kimlikli malzemelerden yapılmış lüks ürünler olan geri dönüştürülmüş ve yeniden kullanılmış lüks çantalar hakkındaki tüketici tutumlarını incelemektedir. Tüketicilerin bu ürünleri değer ve risk açısından nasıl algıladıkları ve bu algıların kişisel değerlerini nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Çalışma, bu faktörlerin tüketicilerin sözlü tavsiye davranışları, ekstra bir ücret ödeme isteğini ve sürdürülebilir lüks moda ürünlerine yönelik satın alma niyetleri üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Sistematik bir anket yöntemi kullanılarak yapılan çalışma, farklı yaş grupları, gelir düzeyleri, eğitim geçmişleri ve alışveriş alışkanlıklarına sahip dört yüz kadın katılımcıdan veri toplamıştır. Bu kapsamlı veri toplama, sürdürülebilir ürün inovasyonunu geçmiş kimlikli malzemeler kullanarak gerçekleştiren lüks sektördeki tüketici dinamiklerindeki değişiklikleri aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The imperative of sustainability is increasingly recognized across various sectors, and it is crucial for reducing energy consumption, carbon footprint, and waste generation. This trend reflects not only a commitment to social responsibility but also an essential strategic marketing element. Brands from across the spectrum, from budget-conscious to high luxury, are incorporating sustainable product innovation into their strategies by embracing methods like recycling, upcycling, and the use of second-hand materials, integrating these under the concept of“past identity”in product development. This research delves into consumer attitudes toward luxury products crafted from materials with past identity, specifically focusing on recycled and upcycled luxury handbags. It examines how consumers perceive these products in terms of value and risk and how these perceptions influence their personal values. The intended outcome of this study is to understand the impact of these factors on word-of-mouth advocacy, their tendency to pay a premium, and their intention to purchase upcycled and recycled luxury fashion products. Employing a systematic survey approach, the study gathered data from four hundred women participants across diverse demographics, including different age groups, income levels, educational backgrounds, and shopping habits, all through an online survey. This comprehensive data collection sheds light on the shifting consumer dynamics in the luxury sector driven by sustainable product innovation using past identity materials.