Amatör futbolcuların kişilik özellikleri ile sportmenlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the personality traits of amateur football players and their sportsmanship orientation
  1. Tez No: 651254
  2. Yazar: VEYSEL TURKAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, amatör futbolcuların kişilik özellikleri ile sportmenlik yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve demografik değişkenlere göre amatör futbolcuların kişilik özelikleri ve sportmenlik yönelimlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, betimsel taramaya (survey) ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 futbol sezonunda Konya ilindeki Süper Amatör küme ve Birici Amatör kümede mücadele eden takımlardan seçilen, 31 takımın 420 amatör futbolcusu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Goldberg (1993) tarafından hazırlanan John ve Srivastava (1999) tarafından geliştirilen ayrıca Tomrukçu (2008) tarafından Türkçe sürümü yapılan Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği, Vallerand ve ark (1997) tarafından geliştirilen ve Balçıkanlı (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmamızda verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış ve verilerin dağılımları incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiş ve non-parametrik testler ile verilerin analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistik yöntemleri (yüzde/frekans), ikili karşılaştırmalarda Whitney-U Testi, üç ve daha fazla grup arasındaki farkı belirlemek için Kruskal Wallis-H Testi ve değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Sıra Farkları Korelasyon analizi kullanılmıştır. Kruskal Wallis-H Testi sonucunda ortaya çıkan istatistiksel olarak anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında meydana geldiğini tespit etmek için Whitney-U Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between amateur football players' personality traits and their sportsmanship orientation and to investigate whether the personality traits and sportsmanship orientations of amateur football players differ according to demographic variables. In the study, a method for descriptive survey (survey) and relational scanning was used. The sample of the study consisted of 420 amateur footballers of 31 teams selected from the teams competing in the Super Amateur cluster and the First Amateur cluster in Konya during the 2019-2020 football season. Five-Factor Personality Scale, which was developed by John and Srivastava (1999) as well as Turkish version by Tomrukçu (2008), was developed by Vallerand et al (1997) and developed by Balçıkanlı (2010).“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”adapted to“and”Personal Information Form "developed by the researcher were used. In our study, SPSS 22.0 package program was used to analyze the data and the distribution of the data was examined. As a result of the tests, it was determined that the data did not show a normal distribution and the data were analyzed with non-parametric tests. Descriptive statistical methods (percentage / frequency), Whitney-U Test for paired comparisons, Kruskal Wallis-H Test to determine the difference between three and more groups and Spearman Rank Differences Correlation analysis were used to determine the relationship between variables. Whitney-U Test was used to determine between which groups the statistically significant difference occurred as a result of the Kruskal Wallis-H Test.