The relationship between body image and self-compassion in university students: The mediation effect of attachment
Üniversite öğrencilerinde beden algısı ve öz-anlayış arasındaki ilişkinin bağlanma stilleri aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 512108
  2. Yazar: AFİFE KÜBRA AKTARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MELTEM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri, beden algısı ve öz-anlayış arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ana hedefi, kaygılı ve kaçıngan bağlanma boyutlarının öz anlayış ve beden algısı ilişkisi üzerindeki aracı rolünün incelenmesidir. Ayrıca çalışmada bağlanma boyutlarının aracı etkisinin kişilerin cinsiyetine göre değişip değişmediği de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini yaşları 18 ile 31 arasında değişen 133 üniversite öğrencisi (77 kadın, 56 erkek) oluşturmaktadır. Demografik Bilgi Formu, Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) ve Öz-Anlayış Ölçeği (ÖAÖ) araştırma değişkenlerini incelemek üzere katılımcılara uygulanmıştır. Regresyon analizleri kaygılı ve kaçıngan bağlanma boyutlarının öz-anlayış ve beden algısı arasındaki ilişkiyi tüm örneklemde yordadığını göstermiştir. Ek olarak, bağlanma boyutlarının aracılık rolünün cinsiyete göre değiştiği: kadınlarda kaygılı bağlanma boyutunun aracılık rolü istatistiksel olarak anlamlı iken kaçıngan bağlanma boyutunun aracılık rolünün hem kadınlarda hem de erkeklerde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the relation between attachment, self-compassion and body image in a sample of university students. The main objective was to analyze the mediation role of attachment dimensions, anxiety and avoidance, on the link between self-compassion and body image. Gender differences were also explored to understand whether the mediator roles of attachment dimensions differ across participants' gender. Our sample consisted of 133 university students (77 females, 56 males), and their age ranged from 18 to 31. A Demographic Information Form and self-report measures of Body Image Scale (BIS), Experiences in Close Relationships-Revised Questionnaire (ECR-R), and Self-Compassion Scale (SCS) were applied participants to analyze the variables of the study. Regression analyses presented that both attachment anxiety and avoidance fully mediated the relation among self-compassion and body image in total sample. In addition, gender differences were observed in which attachment anxiety showed full mediation role on this relationship in females, yet anxious and avoidant attachment did not present mediation effect in both females and males.