Üniversite öğrencilerinde toplumsal cinsiyet rolleri, öz şefkat ve psikolojik dayanıklılığın beden imgesi baş etme stratejilerini yordamadaki rolü
The rol of gender roles, self-compassion and psychological resilience in predicting body image coping strategies among undergraduates
  1. Tez No: 848055
  2. Yazar: ECE ÖZAYDINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin beden imgesi baş etme stratejilerinin öz şefkat, psikolojik dayanıklılık ve toplumsal cinsiyet rolleri tarafından yordanma gücünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ege Üniversitesi merkez kampüsündeki fakültelerinde okumakta olan 396 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler Kişisel Bilgi Formu, Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Oluşumu Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin görünüşü düzeltme stratejisinin geleneksel cinsiyet rolleri ile pozitif yönde, psikolojik dayanıklılık ve öz şefkat ile ters yönde; kaçınma stratejisinin geleneksel cinsiyet rolleri ile pozitif yönde ve öz şefkat ile ters yönde; olumlu mantıksal kabul stratejisinin geleneksel ve eşitlikçi cinsiyet rolleri ve öz şefkat ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Görünüşü düzeltme ile eşitlikçi cinsiyet rolleri; kaçınma ile eşitlikçi cinsiyet rolleri ve psikolojik sağlamlık; olumlu mantıksal kabul ile psikolojik sağlamlık arasında bir yordama ilişkisi bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecek araştırmalar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine examine the predictive power of self-compassion, psychological resilience, and gender roles on university students' body image coping strategies. The sample of the study consists of 396 university students studying at the faculties of Ege University's central campus during the 2021-2022 academic year. The data for the research were collected using the Personal Information Form, Body Image Coping Strategies Scale, Self-Compassion Scale, Socialization of Gender Norms Scale, and Brief Resilience Scale. Multiple regression analysis was used for the analysis of the data. According to the results obtained from the research, it was observed that the appearance-fixing strategy of university students is positively related to traditional gender roles and negatively related to psychological resilience and self-compassion. The avoidance strategy is positively related to traditional gender roles and negatively related to self-compassion. Additionally, the positive rational acceptance strategy has a significant positive relationship with both traditional and egalitarian gender roles and self-compassion. No predictive relationship was found between appearance-fixing and egalitarian gender roles, avoidance and egalitarian gender roles, as well as psychological resilience, and positive rational acceptance. The findings obtained from the research were discussed in line with the relevant literature, and various suggestions were made for future research.