Üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumları ile beden imgesi baş etme stratejileri arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between perceived parenting attitudes and body image coping strategies in university students
  1. Tez No: 791779
  2. Yazar: SİNEM ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESTEREN GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumları ile beden imgesi baş etme stratejileri arasındaki ilişkide öz şefkatin aracılık rolünü incelemek ve bu konuda yapılacak yeni çalışmalara yol göstermektir. Bu doğrultuda 18-25 yaş arasında, İstanbul'da yaşayan 350 üniversite öğrencisinden veri toplanmış, kriterlere uymayan ve uç değerlere sahip olan katılımcıların çıkarılmasıyla toplamda 252 kişinin verisi ile analiz yapılmıştır. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu (KAETÖ-ÇF), Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği (BİBESÖ) ve Öz Duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Ortalama, Frekans, Yüzde Dağılımı ve Standart Sapma Hesaplamaları, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar T-testi ve Tek Yönlü ANOVA analizleri kullanılmıştır. Öz Şefkatin aracılık rolünde ise Aracık analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öz şefkatin algılanan ebeveyn tutumları alt boyutları ile beden imgesi baş etme stratejileri alt boyutları arasındaki ilişkilerde aracılık rolü bulunmuştur. Değişkenler arası ilişkilerde anne baba duygusal sıcaklık ile olumlu mantıksal kabullenme stratejisi ve öz şefkat seviyesi arasında pozitif yönlü, görünüşü düzeltme ve kaçınma stratejileri arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Öz şefkat ile olumlu mantıksal kabullenme arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulgulanmıştır. Anne ve baba aşırı koruyuculuk ve anne reddedicilik ile kaçınma ve görünüşü düzeltme stratejileri arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışma bulguları ilgili literatür ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between perceived parental attitudes and body image coping strategies in university students in emerging adulthood and to guide new studies on this subject. In this direction, data were collected from 350 university students between the ages of 18-25, living in Istanbul, and the analysis was made with the data of 252 people in total by removing the participants who did not meet the criteria. In order to collect data, Demographic Information Form, Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form, Body Image Coping Strategies Scale and Self-Compassion Scale were used. Mean, Frequency, Percentage Distribution and Standard Deviation Calculations, Pearson Correlation Analysis, Independent Groups T-test, One Way ANOVA and Mediation analyzes were used in the analysis of the research data. According to the results of the research, the significant mediating role of self-compassion was found in the relations between the subscales of perceived parental attitudes and the body image coping strategies. In the relationships between the variables, positive correlations were found between parents' emotional warmth and positive logical acceptance strategy and self-compassion level, and negative correlations were found between the strategies of appearance correction and avoidance. A positive relationship was also found between self-compassion and positive logical acceptance. Negative relationships were found between maternal and paternal overprotection and maternal rejection, and avoidance and appearance correction strategies. The study findings were evaluated with the relevant literature.