The mediator role of self-presentation tactics on the relationship between regulatory focus orientations and problematic internet use
Düzenleyici odak yönelimleri ile problemli internet kullanımı arasındaki ilişkide kendini sunum taktiklerinin aracı rolü
- Tez No: 512117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Internet kullanan herkesin bir amacı vardır ve kişilerin amaçlarına ulaşma biçimleri problemli internet kullanımını öngörüyor olabilir. Bu çalışmada, kişilerin hedeflere ulaşma biçimleri olarak düzenleyici odak ve problemli internet kullanımı arasındaki ilişkide kendini sunma taktiklerinin aracı rolünü incelenmiştir. Örneklem, çoğunlukla sosyal paylaşım siteleri için internete giren 225 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcıların 99'u kadın, 125'i erkektir; bir katılımcı cinsiyetini belirtmemiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 20(SD = 2.3)'dir. Düzenleyici Odak Anketi ile kişilerin eğilimleri (kaçınmacı / yaklaşmacı), Kendini Sunum Taktikleri Ölçeği ile kişilerin çoğunlukla hangi tip taktikleri kullandıkları (savunmacı / iddialı) ve Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği ile kişilerin interneti kullanım miktarları ölçülmüştür. Sonuçlar her iki odağın da problemli internet kullanımına direk olarak yol açmadığını; ancak yaklaşmacı odağa sahip kişilerin kendini sunum taktiklerini kullanmasının -özellikle iddialı taktikleri- problemli internet kullanımını öngörebileceğini gösterdi. Buna göre, sosyal paylaşım sitelerini kullanırken kayıptan çok kazançlarına odaklanan ve kendini sunum taktikleri kullanan kişilerde, özellikle de kendilerini iddialı sunanlarda, problemli internet kullanımı eğilimi görülebilir.
Özet (Çeviri)
Since everyone has an aim while using Internet, the orientations in attaining aims may be a predictor for the degree of Internet use. The relationship between regulatory focus orientations and problematic Internet use was evaluated with the mediator role of style of self-presentation. The sample was 225 university students who use Internet mostly for social network sites (SNSs). The number of the females was 99(44%) and the number of the males was 125 (56%); one participant did not indicate gender. The mean age of the participants was 20 (SD = 2.3). Regulatory Focus Questionnaire was used to determine their orientation (prevention focus VS. promotion focus). Self-Presentation Tactics Scale was used to determine the type of tactics they mainly use (defensive VS. assertive). Problematic Internet Use Scale was used to determine the degree of their Internet use. Results revealed that neither prevention focus, nor promotion focus orientations directly predicts problematic Internet use. On the other hand, both self-presentation tactics –especially assertive tactics- may motivate the promotion focused individuals to use Internet problematically. Therefore, if people who focus on the gains –rather than loss- on the SNSs, use especially assertive self-presentation tactics, they may have a tendency of problematic Internet use.