Temel benlik değerlendirmesi ve cam tavan sendromu ilişkisi: Kadın işgörenler üzerine görgül bir araştırma
  1. Tez No: 512118
  2. Yazar: RUKİYE HİLAL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte kadınlar zaman içerisinde çalışma yaşamında daha fazla yer almaya başlamış olsalar dahi, kadın erkek oranı dengesiz bir dağılım sergilemektedir. Kadınlar hem statü hem de ücret olarak eşit olmayan şartlarda çalışmaktadır. Yoğun olarak çalıştıkları sektörlerde dahi üst düzey yönetim kadrolarında erkek meslektaşları kadar yer alamadıkları görülmektedir. Düşük ücretli ve alt kadrolarda yoğunlaşan kadın çalışanların üst yönetim kadrolarında yer almalarını engelleyen şeffaf, varlığını hissettikleri ancak görünmez bu engeller yazında“cam tavan”olarak yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir kişilik yaklaşımı olan temel benlik değerlendirmesi ile kadın işgörenlerin cam tavan algıları arasındaki ilişkiyi test etmektir. On farklı iş kolunda (eğitim [öğretmenler ve öğretim elemanları], sağlık [doktorlar, hemşireler], savunma sanayi, finans, bilişim/medya, inşaat, enerji, sanayi/ticaret, hizmet ve diğer) istihdam edilen 355 kadın işgörenden toplanan veri ile cam tavan algısının inkâr etme, dayanıklılık, vazgeçme ve kabullenme boyutları üzerinde yaş, medeni durum ve TBD'nin etkileri araştırılmıştır. Toplanan veriler için geçerlilik ve güvenilirlik analizi ile korelasyon, ANOVA testi, T testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, cam tavan algısının yaş ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. TBD'nin ise“dayanıklılık”boyutu ile olumlu ve anlamlı,“vazgeçme”boyutu ile olumsuz ve anlamlı bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Temel Benlik Değerlendirmesi, Kişilik, Cam Tavan, Cinsiyet Ayrımcılığı.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution, women have started to take more place in business life, male and female ratio shows and unstable distribution. Women are working on inegual circumstances, considering both status and wages. Even in the women dominate sectors, few of them are in top management comparing to their male colleagues. Transparent, sensual but invisible obstacles that prevents female employees who are concentrated in low wages and lower level positions from taking part in top management positions is called“glass ceiling”in this literature. This study aims to investigate relationship between female employees' core self-evaluation and their glass ceiling perceptions. Data was collected from 355 female workers employed in ten different business sectors (education [teachers and instructors], health [doctors, nurses], defense industry, finance, informatics/press, construction, energy, industry/commerce, service industry and others). The research hypotheses were tested using correlation, ANOVA test, T test and regression analysis. As a result of the analyzes; age and marital status variables had no significant impact on glass ceiling perception. Furthermore, core self-evaluation was positively and significantly related to the“ resilience ”, while it was negatively and significantly related to the“ resignation”. Key Words : Core Self Evaluation, Personality, Glass Ceiling, Gender Discrimination.