Otomotiv sektöründe müşteri memnuniyetinin müşteri bağlılığına etkisi
The effects of customer satisfaction on customer loyalty in the automotive sector
- Tez No: 512116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma otomotiv sektöründe müşteri memnuniyetinin müşteri bağlılığı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, müşteri memnuniyeti ve güveni belirlemeye yönelik ölçekler, müşteri bağlılığı ölçeklerinden oluşturulan anket formu, 2018 yılı Ocak ayı içerisinde Kartal ilçesinde faaliyet gösteren yetkili serviste 399 müşteriye uygulanmıştır. Anketlerden ulaşılan veriler bilgisayar ortamında SPSS 24.0 istatistik programı yardımı ile analiz edilmiştir. Müşteri memnuniyeti ve güvenin müşteri bağlılığı üzerindeki etkinin belirlenmesi amacıyla regresyon analizi, bahsedilen değişkenler arasındaki ilişkilerin tanımlanması amacıyla ise, korelasyon analizi yapılmıştır. İstatistiksel açıdan, araştırma sonucunda müşteri memnuniyeti ile müşteri bağlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of customer satisfaction on customer loyalty in the automotive sector. In this regard, questionnaires composing of personal information questions, customer satisfaction, trust and customer loyalty scales were applied to 399 customers of an authorized service operating in Kartal province in Turkey during January 2018. The data obtained from the questionnaires were analyzed by using of SPSS 24.0 statistical program. Regression analysis was used to determined the effects of customer satisfaction and trust on customer loyalty and correlation analysis was performed to reveal the correlation between these variables. From a statistical point of view, it has been determined that there is a positive relationship between customer satisfaction and customer loyalty as a result of the research and it is revealed that the trust and customer satisfaction positively affect customer loyalyt.