About a plugin: Send burpsuite traffic urls to virustotal
- Tez No: 512124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Burp Suite siber güvenlik alanında çalışan uzmanların kullandığı en önemli araçlardan biridir. Bu aracın kullanım amaçlarından biri web tabanlı zafiyet taramalarının otomatik veya manuel olarak uygulanabilmesidir. Siber güvenlik uzmanı Burp Suite ile çalışırken tarama yaptığı web sitelerin içeriğinde zararlı bir yazılımın olup olmadığını bilemez. Böyle bir bilgi onun için önemli olabilir. Bu tezin sonucunda ortaya çıkacak eklenti de güvenlik uzmanına bu bilgiyi sağlayacaktır. Virus Total ise dosya ve link yükleyerek içeriğinde zararlı bir yazılımın olup olmadığını kontrol edebileceğimiz bir web sitesidir. Virus Total'in aynı zamanda bir kütüphanesi (API) olup programlama dillerinden bu kütüphanenin fonksiyonları çağrılarak web sitesinin işlevi gerçekleştirilebilir. Bu projede Java programlama dili kullanılarak Burp Suite uygulamasına yazılacak bir eklenti ile Burp Suite üzerinden geçen web trafiği Virus Total uygulamasına gönderilerek Virus Total kütüphanesi yardımıyla zararlı kod taraması yapılıp sonuçların gösterilmesi amaçlanmıştır. Her ne kadar kullanıcının bilgisayarındaki anti-virüs programları web trafiğindeki zararlı yazılımları saptayabilse de Virus Total'in 50 den fazla anti-virüs şirketinin taramasından çıkacak sonuç daha kapsamlı ve gerçeğe yakın olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Burp Suite is one of the most important tools used by cyber security professionals. One of the uses of this tool is the automatic or manual implementation of web-based vulnerability scans. Cyber security expert cannot know that are there any malicious content at scanned web content. This kind of information can be important for the expert. The plugin/extension which will be produced with this project can provide this information to cyber security professionals. In the meantime, Virus Total is a web site which files or URLs can be uploaded on it and controls their content if there is any virus inside of them or not. By the help of Virus Total's API, API's functions can be called from programming languages and so web site main function can be realized. At this project, by using Java programming language, a new Burp Suite plugin will be created. It is intended that this plugin will send Burp Suite web traffic URLs to Virus Total and virus scan results will be displayed or saved at some point. Even antivirus programs which are installed at machine can detect some malicious contents of said web traffic, but Virus Total's 50+ antivirus companies' virus scan analysis result will be more extensive and more close to proper results.