Evsel atıksulardaki KOİ, BOİ, TOK ve AKM parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between COD, BOD, TOC and TSS parameters in domestic wastewaters
- Tez No: 512140
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
BOİ, KOİ, TOK ve AKM parametreleri atıksu arıtma tesislerinin tasarımı, işletilmesi ve buna bağlı olarak atıksu deşarj kriterleri açısından oldukça önemlidir. Organik içeriğin belirlenmesinde bu kontrol parametrelerinin tümü kullanılmaktadır. BOİ analizi beş gün, KOİ analizi yaklaşık 3 saat, TOK analizi ise yaklaşık 1 saat sürmektedir. BOİ analizinin 5 gün sürmesi, KOİ analizinin tehlikeli atıklar ortaya çıkarması bu iki parametre için dezavantajdır. Bunlara karşı TOK analizi KOİ'ye nazaran az miktarda tehlikeli atık çıkarırken, BOİ'ye nazaran kısa süreli sonuç vermektedir. Bu bilgilerin ışığında bu çalışmada Adana ham evsel atıksuyunun KOİ, BOİ, TOK ve AKM parametreleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu parametreler arasında ilişki kurulduğu takdirde bir parametrenin analizi yapılarak diğer bir parametrenin analiz sonucu tahmin edilebilir. KOİ, FKOİ, BOİ, FBOİ, FTOK ve AKM analizleri yapılmıştır. Elde edilen değerlerle KOİ ile BOİ, KOİ ile AKM, BOİ ile AKM, FKOİ ile FBOİ, FTOK ile FBOİ ve FTOK ile FKOİ arasında regresyon analizleri yapılmıştır. Regresyon analizleri sonucunda hesaplanan korelasyon katsayıları (r) sırasıyla; 0.75, 0.74, 0.41, 0.63, 0.41, 0.62 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
BOD, COD, TOC and TSS parameters are very important in terms of design, operation of wastewater treatment plants and accordingly wastewater discharge criteria. All of these control parameters are used in defining organic content. BOD analysis takes five days, COD analysis takes about 3 hours, and TOC analysis takes about 1 hour. The 5 day duration of the BOD analysis is a disadvantage for these two parameters that the COD analysis yields hazardous wastes. In contrast to these, TOC analysis yields short-term results compared to BOD, while producing less hazardous waste than COD. In the light of this information, the relationship between the parameters of COD, BOD, TOC and TSS of Adana raw domestic wastewater is examined in this study. If a relation between these parameters is established, another parameter can be estimated by analyzing a parameter. COD, SCOD, BOD, SBOD, STOC and TSS analyzes were done. With the obtained values, regression analyzes were performed between COD with BOD, COD with TSS, BOD with TSS, SCOD with SBOD, STOC with SBOD and STOC with SCOD. Correlation coefficients (r) calculated as a result of regression analyzes are as follows; 0.75, 0.74, 0.41, 0.63, 0.41, 0.62.