Türkiye'nin OECD üyesi ülkelere göre eğitim performansının kıyaslanması
The comparison of Turkey's education performance to the OECD countries
- Tez No: 512152
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı, LSO göstergelerine göre Türkiye'nin OECD üyesi ve partner ülkelere göre genel ve cinsiyetler arası eşitlilik bakımından sıralamasının ve referans alması gereken ülkenin tespit edilip, bu ülkenin lise düzeyinde (ISCED 3) eğitim ile işgücü piyasası arasında köprü vazifesi gören mesleki eğitim sistemi baz alınarak, Türk eğitim sistemine bir yol haritası çizmektir. Araştırma, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı karma deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, EAG 2015' te yer alan OECD üyesi veya partner olan toplam 40 ülke oluşturmaktadır. EMS, VZA'nın Girdiye Yönelik CCR-I modeli kullanılarak oluşturulmuş olan ölçekte yer alan değişkenlere göre süper etkinlik skorları elde edilerek, Türkiye'nin sıralamasının ve referans alması gereken ülkenin tespitinde kullanılmıştır. Araştırmanın nitel çalışma grubunu ise, nicel araştırma sonucunda ölçüt örneklem ile belirlenen Norveç oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye ile Norveç arasındaki temel farklılığın Norveç'te çıraklık sisteminin, lise (ISCED 3) düzeyinde örgün eğitimin bir parçası olmasına rağmen, Türkiye' de yaygın eğitim içerisinde tanımlanması olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılığın giderilmesi için, 65. Hükümet Eylem Planı'na göre, çıraklık örgün eğitim kapsamında tanımlanacak, çıraklar eğitim sonunda ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi alarak kendi işlerini kurabilecek, ayrıca fark derslerini tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilecek, meslek lisesi mezunu olanlarla aynı haklara sahip olacaklardır. MEB'in bu değişim politikalarını en uygun biçimde gerçekleştirilebilmesi için, hem teorik hem de uygulamaya yönelik mesleki derslerin müfredat içerisindeki payının artırılması, yerel veya ülke düzeyinde ortak sınavların düzenlenmesi, özel mesleki eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere maddi desteklerin artması, mesleki programlardan genel programlara geçişte alternatif olabilecek 1 yıl süreli Ek Çalışmalar'ın getirilmesi, ustalık belgesi elde etme şartlarını karşılayamayan öğrencilere Eğitim Adayı Tasarısı gibi alternatif eğitimler üretilmesi, çırakların çalışan statüsünde yer alması, çıraklara ödenen ücretin kalifiye çalışanların aldığı ücret üzerinden hesaplanarak kademeli olarak artırılması, bu ücretin içerisindeki devlet desteğinin artırılması, yerel düzeyde yer alan MEM'lerin yeni eğitim işletmelerinin açılmasında, eğitim işletmesinde çıraklık eğitimini verecek eğitici personelin işe alınmasında, çırakların izleme değerlendirme süreçlerinde yetki alanın genişletilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is, after finding the ranking of Turkey among OECD countries in terms of general and gender equity by LSO indicators and reference country for Turkey, to determine a road map for Turkish education system by taking into account upper-secondary (ISCED 3) level vocational education system bridging education to labor market. The research is carried out by explanatory sequential mixed method design among mixed research designs. The population of this research consists of 40 OECD countries available in EAG 2015. EMS is exploited for determining Turkey's ranking and her reference country according to superefficiency scores by the variables in the scale designed by DEA CCR-I Model. The qualitative working group just includes Norway selected by criterion sampling methodology. According to the results, the principal difference between Turkey and Norway is that apprenticeship in ISCED 3 level is a part of formal education in Norway while of non-formal education in Turkey. To relieve that difference, according to 65. Government Action Plan, apprenticeship is identfied in formal education system, apprentices to reach to craftsman and trade certificate are able to create their own bussiness, be eligible for getting vocational education upper-secondary degree by completing necessary difference lessons, and have the same status on a par with vocational education graduates at ISCED 3 level. To realise these policies in an optimal approach, it is required to increase the rate of vocational classes both theorical and applicable in syllabus, apply common examinations in both country and regional level, augment the support to students studying in private vocational education institutions, come up with Supplementary studies qualifying VET students for general programs in ISCED 3 level or higher education, alternate educations for students not meeting craftsman or trade certificate requirement, assess apprentices in worker status, increase gradually the wage paid for apprentices according to professioanal workers, increase the share of state support in that wage, strenghten the authorities of MEM in openning new training enterprises, recruitment of new trainers to address apprenticeship training, and monitoring and assessment of apprentices.