Probiyotik milkshake karışımında bakteri canlılığı ve milkshake içeceğinin kalite özellikleri
Probiotic viability in milkshake powder and quality characteristics of milkshake drink
- Tez No: 512185
- Danışmanlar: PROF. AYŞE SİBEL AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, şeker veya stevia içeren çikolatalı toz milkshake karışımlarına Lactobacillus casei ve Bifidobacterium lactis probiyotik bakterileri ilave edilerek paketlenmiş ve buzdolabı koşullarında (4°C) ve soğutmalı etüvde (20°C) 180 gün boyunca depolanmıştır. Probiyotik milkshake karışımında ve bunlardan hazırlanan milkshake içeceğinde 1., 15., 30., 45., 60., 75., 90., 120., 150., ve 180. günlerde mikrobiyolojik ve fizikokimyasal analizler ayrıca milkshake içeceğinde 1., 30., 60., 90., 120., 150. ve 180. günlerde viskozite ve duyusal analizler yapılmıştır. Şeker içeren milkshake karışımları ve milkshake içeceklerinde kurumadde miktarı ve şeker miktarının yüksek çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the probiotics of Lactobacillus casei and Bifidobacterium lactis were added to chocolate milkshake mix powder containing sugar or stevia and then milkshake powders were stored in a refrigerator (4 ° C) and in an incubator (20 ° C) during 180 days of storage. Physicochemical and microbiological analysis of milkshake mix powder and milkshake drink were carried out at the 1st, 15th, 30th, 45th, 60th, 75th, 90th, 120th, 150th, and 180th days of storage. Also viscosity and sensory analysis were made at the 1st, 30th, 60th, 90th, 120th, 150th, and 180th days in the milkshake drink. Milkshake powders and milkshake drinks containing sugar have been found to have a higher content of dry matter and sugar. However, the protein and milk fat amount of milkshake drinks were higher in the products containing stevia. The viability of L. casei ranged from 8 to 10 log cfu / g and from 7 to 8 log cfu / mL in the milkshake mix powder and milkshake drinks during 180 days.