Türk rekabet hukukunda birleşme ve devralmaların telekomünikasyon sektörü kapsamında incelenmesi
Mergers and acquisitions in Turkish competition law in the context of telecommunication sector
- Tez No: 512214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Faaliyet gösterilen sektörden bağımsız olarak; birleşme ve devralma işlemleri serbest piyasa ekonomisinin işleyişini doğrudan etkileyerek, rekabeti azaltmak suretiyle şirketlerin hâkim durumlarını güçlendirme ve bunun sonucunda da dolaylı olarak tüketicileri zarara sokma ihtimali yüksek olabilecek olan işlemler olduklarından, bu işlemler Rekabet Kurumu tarafından yakından takip edilmekte ve ilgili sektörde yer alan teşebbüs sayısını azaltacak olan birleşme veya devralma işlemlerine izin verilmemektedir. Özellikle telekomünikasyon sektöründe meydana gelen birleşme ve devralma işlemleri, sektörün oligopol yapısı başta olmak üzere diğer tüm dinamikleri de düşünüldüğünde, korunan bu dengeyi bozma ihtimali yüksek olan işlemler olarak değerlendirilebilir. Serbest piyasa ekonomisinde devletin bir yandan şirketlerin birleşme veya devralma işlemlerinin önüne engel koymaması, diğer yandan da piyasanın sağlıklı bir şekilde işlemesi ve tüketicilerin zararına uygulamaların önüne geçmesi gereklidir. Kanun koyucu tarafından yetkilendirilmiş olan düzenleyici kurumun bu iki uç noktadaki dengeyi kurabilmesi için titiz bir çalışma yapması, somut veriler ile değerlendirme yapması, birleşme ve devralmaya ilişkin kararını buna göre vermesi zorunludur. Çalışmamızda telekomünikasyon sektöründeki birleşme veya devralma işlemleri, Türkiye'deki ilgili mevzuat çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Independent from the sector in which business is operated, mergers and acquisitions can strengthen the dominant position of the companies by reducing competition and directly affecting the free market economy and damaging consumers financially. Therefore these operations are monitored by public authorities such as competition authorities and commissions, and disallowed mergers and acquisitions causing a significant decrease in venture numbers in related sector. Particularly in telecommunications sector, mergers and acquisitions can be evaluated as a potential breaker of the balance protected here, when considering all the other dynamics, especially the oligopolistic structure of the sector. In free market economies, the role of the state is not to block mergers and acquisitions; rather than that, to avoid implementations being to the disadvantage of consumers. The regulatory authority that is authorized by the state should set a balance among the points stated above and accordingly make solid decisions on mergers and acquisitions. In this study, mergers and acquisitions in Turkish competition law in the context of telecommunication sector is analyzed.