Fen bilgisi öğretmeni adaylarının kuvvet ve hareket konularındaki kavram yanılgıları
Science teacher candidates' misconceptions on force and motion subjects
  1. Tez No: 512216
  2. Yazar: DERYA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TOLGA YURTCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmeni adaylarının kuvvet ve hareket konularındaki bazı temel kavramları anlayışları ve bu konularla ilgili kavram yanılgılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Atatürk Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği ikinci sınıfta öğrenim gören 92 öğrenciye, 20 sorudan oluşan kuvvet ve hareket başarı testi uygulanmıştır. Ayrıca çalışmada öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarının nedenlerini belirlemek için yedi öğrenci ile yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Araştırmada uygulanan testin analizinde basit istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Kullanılan testteki her bir sorunun öğrenciler tarafından doğru cevaplanma oranı hesaplanarak tablo halinde sunulmuştur. Öğrencilerin sorulardaki bütün şıklara verdikleri cevapların yüzdeleri belirlenmiş ve kavram yanılgıları tespit edilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamındaki öğrenciler arasında yaygınlık düzeyi %10 ve üzerinde olan 40 farklı kavram yanılgısı tespit edilmiştir. Bu yanılgıların önemli bir kısmının yaygınlık düzeyinin %30'un üzerinde olduğu, diğer yanılgıların ise %10 ile %30 arasında değiştiği görülmüştür. Sonuç: Öğrencilerin kuvvet ve hareket konuları ile ilgili olarak, çok sayıda ve oldukça yaygın kavram yanılgılarına sahip oldukları görülmektedir. Tespit edilen kavram yanılgılarının giderilmesi konusunda araştırmacılara, eğitimcilere ve programcılara yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was aimed to determine university students' level of learning of some fundamental concepts and their misconceptions in force and motion subjects. Method: A force and motion concept test consisting of 20 questions was administered to 92 students enrolled in 2nd class of Department of Science Education in Atatürk University. In addition, a semi-structured interview was conducted with seven students to examine the reasons of their misconceptions. Simple statistical methods were used in the analysis of the test applied. The correct answer rate for each question in the test was calculated and presented in a table. Percentages of students' answers for each choices in all questions were determined and misconceptions identified. Findings: Among students in the scope of this study, 40 different misconceptions were exposed with a prevalence level of 10% or more. It has seen that the prevalence level of some common misconceptions is over 30%, and the other misconceptions vary between 10% and 30%. Result: The study shows that the students have many and quite common misconceptions about the force and motion concepts. Some suggestions have been made for researchers, trainers and programmers about eliminating the identified misconceptions with this study.