Stratejik yönetimde büyük veri kullanımı: Bankacılık sektöründe nitel bir araştırma
The use of big data in strategic management activities: A qualitative research on banking sector
- Tez No: 512223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küresel düzeyde yaratılan ve depolanan veri miktarı akla yatkın boyutlarda değildir ve bugünün dünyasındaki verilerin yaklaşık yüzde doksanı, son iki yılda üretilmiştir. Geleneksel veri tabanı sistemleri tarafından işlenemeyen farklı formlardaki bu büyük miktardaki veriye büyük veri denilmektedir. Büyük veri, bankacılık için rekabet avantajı kazanma ve organizasyonlarını geliştirme fırsatı veren teknolojilerden biridir. Bu çalışmada, bankacılık sektöründe büyük veri analizlerinin stratejik yönetim ve karar verme süreçlerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, bilgi teknolojileri alanındaki profesyonellerin büyük veri projeleri hakkındaki algılarını anlamak ve stratejik yönetim faaliyetlerindeki kullanım durumunu araştırmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve bu çalışmanın amaçları ile ilgili bilgileri belirlemek için on altı açık uçlu soru tasarlanmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın Türkiye'de yoğun olarak çalışılmamış bir alanı hedef aldığına ve büyük verilerle stratejik karar verme sürecine açıklayıcı bir yaklaşım geliştirilmesine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The amount of data that's being created and stored on a global level is almost inconceivable and around ninety percent of the data in the today's world has been produced over the past two years. The process of this massive amount of data in different forms which cannot be processed by traditional database systems is called Big Data. Big data is one of the technologies that provide the opportunity to gain a competitive advantage for banking and to improve their organization. In this study, the effects of big data analyses in banking sector on strategic management and decision making processes are studied. The aim of the research is to understand the perceptions of professionals in information technologies field about big data projects and to investigate the use of strategic management activities. The qualitative research method is used in the research and eighteen open-ended questions are designed to determine the information that is related to the objectives of this study. Data is collected with semi-structured interview technique. It is believed that the research is aimed at an area that has not been studied extensively in Turkey and this research contributes to the development of an explanatory approach to the strategic decision-making process with big data.