Çalışanların motivasyon algısı: Beyaz yakalılar üzerine nitel bir araştırma
Motivation perception of the employees: A qualitative research on white collars
- Tez No: 512224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Rekabet koşullarının her geçen gün artması, insan kaynağının daha da önemli hale gelmesi, şirketlerin motivasyon kavramına daha fazla önem vermesini gerektirmiştir. Çalışmanın literatüründe, motivasyon kavramı ve motivasyon faktörlerinden detaylı olarak bahsedilmiş, motivasyon teorileri incelenmiştir. Bu çalışma, motivasyon kavramının çalışanlar için ne ifade ettiğini anlamak, onlar tarafından hangi motivasyon faktörlerine önem verildiğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi uygulanmış, karşılıklı görüşme yoluyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Analiz tekniği olarak betimsel analiz yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmış, farklı pozisyonlar ve sektörlerden, toplamda 15 kişi ile görüşme sağlanmış, veriler ses kaydı ve not tutma yöntemiyle kayıt altına alınmıştır. Görüşmeler doyum noktasına ulaştığında sonlandırılmıştır. Bulgular, motivasyon kavramını daha mutlu çalışma sebebi olarak gören çalışanların, ekonomik faktörler yanında, ağırlıklı olarak örgütsel-yönetsel motivasyon araçlarına önem verdiği ve yeterince motive bir çalışan grubu olmadığı yönündedir. Bu sonuçlardan hareketle, kurumların çalışanları daha değerli hissettirecek, daha mutlu ve verimli sonuçlar alınması adına çalışmalar yapmaları gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that competition conditions are increasing day by day and the human resource becomes more important requires companies to give more importance to the concept of motivation. Motivation theory and motivation factors are discussed in detail in the literature of the study. This study was carried out in order to understand what motivation concept means for employees and which motivation factors are important for employees. Qualitative research method was applied in the study, semi-structured interview technique was used by mutual interview. Descriptive analysis method was applied as analysis technique. Purpose sampling method was used for the study and interviews were made with 15 people in total from different positions and sectors and the data were recorded by voice recording and note keeping methods. Meetings ended, when similar results were received in the conversations. Findings suggest that employees who see the motivation concept as a cause of happier working are not motivated enough, attach importance to of organizational-managerial motivation tools besides economic factors. From these results, it is suggested that institutions should make employees feel they are valuable for them and also they should perform works in order to get happier and more productive results.