Y kuşağının kozmetik ürünlerine karşı plansız satın alma davranışları üzerine bir inceleme
An analysis on geny's impulse buying behavior ofcosmetic products
  1. Tez No: 512226
  2. Yazar: SİNEMİS ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kozmetik sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sürekli büyüyen bir sektördür. Bu doğrultuda kozmetik mağazalarının ve artan sektörel pazarlama faaliyetlerinin neticesinde; tüketicilerin kozmetik sektöründeki ürünlere dair plansız satın almaya ne kadar meyilli olduğu; hem genel bir bakış açısıyla, hem de bilişsel ve duygusal boyutlarda incelenmiş olup; plansız satın alma davranışına, tüketicilerin hedonik alışveriş motivasyonlarının olası pozitif ve negatif etkileri sorgulanmıştır. Bu inceleme oluşturulurken tüketici davranışları, kozmetik sektörü, kuşaklar ve plansız satın alma davranışları konularına değinilmiştir. Araştırma kısmında özellikle kozmetik alışverişi yapan kişiler üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda çıkan veriler kozmetik sektörü oyuncularına yol gösterici bilgi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Cosmetics industry is a rapidly growing industry in Turkey, as well as around the world. Therefore, consumers' tendency to impulse purchasing in cosmetics industry is assessed both in a wider and, cognitive and affective aspects; because of increasing number of cosmetics stores and industrial marketing actions. In this research, both positive and negative effects of consumers' hedonic shopping motivations on impulse purchasing behavior are questioned. For this research, various topics have been mentioned, such as consumer behavior, cosmetics industry, generations and impulse purchasing behavior. In the methodology section, people who're generally going for cosmetics shopping have been chosen and a questionnaire had applied to them. The outputs of this research have a quality of informatory guidance for actors in cosmetics industry.