Kadınların cilt bakım kozmetik ürün seçimlerini etkileyen faktörler: X, Y ve Z kuşaklarının perspektifinden bir değerlendirme
Factors influencing women's skincare cosmetic product choices: An evaluation from the perspective of generations X, Y, and Z
  1. Tez No: 937810
  2. Yazar: ESRA ARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ÖZELMAS KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde cilt bakım kozmetik ürünleri, güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı hedefleyen tüketiciler için vazgeçilmez bir tercih haline gelmiştir. Temizleyiciler, tonikler, peelingler, maskeler, nemlendiriciler, göz çevresi bakım ürünleri, boyun kremleri, ampuller ve serumlar gibi geniş bir yelpazeye yayılan bu ürünler, tüketici beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre sürekli olarak çeşitlenmektedir. Kadın tüketicilerin, kuşaklar arasında cilt bakım kozmetik ürünleriyle ilgili algı ve kullanım alışkanlıklarında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, kuşaklara göre kadın tüketicilerin cilt bakım kozmetik ürün seçimlerini etkileyen faktörler ile cilt bakım kozmetik ürün kullanım alışkanlıklarının belirlenmesidir. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde yaşayan 15-64 yaş arasında kadın tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise anketi cevaplamaya gönüllü 1965-1979 yılları arasında doğan X kuşağından 110 kişi, 1980-2000 yılları arasında doğan Y kuşağından 228 kişi, 2000 ve 2015 yılları arasında doğan Z kuşağından ise 119 kişi olmak üzere toplam 457 kadın tüketici oluşturmaktadır. Araştırmada kuşaklara kadın tüketicilerin cilt bakım ürün kullanım alışkanlıklarını ve ürün seçimini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Anket sorularının ölçek güvenilirliğini belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha (α) değeri 0,856 olduğu belirlenmiş ve anket güvenilir kabul edilmiştir. Tüketicilerin kuşak değişkeni ile cilt bakım kozmetik ürün seçimlerine ilişkin görüşleri arasında istatistiksel bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla χ² (ki-kare) ilişki analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; X, Y ve Z kuşağı kadınların en çok tercih ettiği cilt bakım kozmetik ürünlerinin sırasıyla güneş koruyucu, nemlendirici ve cilt temizleyici olduğu, cilt bakım ürün tercihinde internet, eczane ve avmleri tercih ettiği, her üç kuşağın da cilt bakım ürün kullanımında güneş ışınlarından koruma, cildi daha güzel ve pürüzsüz görünmesi beklentisinin yüksek olduğu, ürün seçiminde ise marka, içerik ve ürün ile ilgili kullanıcı yorumlarının önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, skincare cosmetic products have become an indispensable choice for consumers aiming to achieve a beautiful and healthy complexion. These products, which span a wide range including cleansers, toners, exfoliators, masks, moisturizers, eye care products, neck creams, ampoules, and serums, are constantly diversifying to meet consumer expectations and needs. There are significant differences in the perceptions and usage habits of skincare cosmetic products among female consumers across generations. The aim of this study is to determine the factors influencing female consumers' skincare cosmetic product choices and their usage habits across generations. A descriptive research method was used in this study. The research population consists of female consumers aged 15-64 living in Ankara. The sample includes a total of 457 female consumers who voluntarily participated in the survey: 110 from Generation X (born between 1965-1979), 228 from Generation Y (born between 1980-2000), and 119 from Generation Z (born between 2000-2015). A survey was conducted to identify the factors influencing female consumers' skincare product choices and their usage habits across generations. The reliability of the survey questions was determined using Cronbach's Alpha (α) value, which was calculated as 0.856, indicating that the survey is reliable. A chi-square (χ²) test was conducted to determine whether there is a statistical relationship between the generational variable and the participants' views on skincare cosmetic product choices. According to the research findings, the most preferred skincare cosmetic products among Generation X, Y, and Z women are sunscreen, moisturizer, and facial cleanser, respectively. It was also found that consumers in all three generations prefer the internet, pharmacies, and shopping malls when purchasing skincare products. Additionally, the primary expectations of all three generations regarding skincare product use are protection from sunlight and achieving a more beautiful and smoother complexion. When choosing products, brand, ingredients, and user reviews are considered important factors.