The new concept of consumer behavior: Neuromarketing
Tüketici davranışları için yeni bir konsept: Nöropazarlama
- Tez No: 512231
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma nöropazarlama, nöroloji ve insan beyni konuları ile ilgili derinlemesine bir bakış açısı sunmaktadır. Daha da önemlisi, araştırma nöropazarlama ve tüketici davranışı arasındaki bağlantıyı tanımlamaya çalışmaktadır. Nöropazarlama pazarlama uzmanları arasında kullanımı giderek yaygınlaşan tüketici davranışlarını analiz etmek ve anlamak için kullanılan yepyeni bir kavramdır. Özellikle Türkiye'de, pazarlama camiasının bu yöntem ile ilgili birçok sorusu ve kaygıları olduğundan tam anlamıyla kabul edilmiştir denilemez. Teorik çerçeve, nöropazarlama üzerine yapılan kaynak taramasına ve nöropazarlama teknikleri ve uygulamalarının incelemesine dayanmaktadır. Araştırmanın temel hedefi, nöropazarlama yöntemlerini kullanarak, insan beynini analiz edip tüketicilerin karar verme sürecini anlamaktır. Bu çalışmada, deneysel veriler, 2018 Nisan ayında kurumsal şirketlerde çoğunlukla yönetim seviyesindeki pazarlama çalışanları ile yedi adet görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme yapılan kişilere çalışmanın amacı açıklanmış, kendilerinin ve şirketlerinin isimlerinin kullanılabilmesi için rıza beyannamesi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the insights on neuroscience, human brain and neuromarketing studies. More importantly, the research tries to define connection between neuromarketing and consumer behavior. Neuromarketing is the brand new concept which is increasingly used as a research method to understand and analyze consumer behavior amoung marketing professionals. Especially in Turkey, method still is not well accepted in marketing community, since most of them have many questions and concerns about it. Theoretical framework is based on the literature review of neuromarketing in terms of techniques, applications. The research's main goal to understand decision-making process of consumers with analyzing human brain to neuromarketing research tools. In this study the empirical data was collected by conducting seven interviews mostly at the corporate management level of marketing department April 2018. The aim of the thesis was explained in detail to the interviewee's and consent of declaration was also sent in order to use their name or their company's name in the study.