Tüketici davranışlarını anlamada nöropazarlama konusuna profesyonel marka yöneticilerinin bakışının değerlendirilmesi
Evaluation of professional brand executives' perspectives on neuromarketing in understanding consumer behavior
- Tez No: 652199
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma nöropazarlama kavramının; pazarlama dünyasındaki konumu, nöropazarlama teknikleri ve insan beyninde satın alma kararındaki nöropazarlama tekniklerinin etkisi ile ilgili bakış açısı sunulmuştur. Nöropazarlama kavramı dünyadaki tarihinin yanında Türkiye'de oldukça yeni bir kavramdır. Dünyada pazarlama profesyonelleri tarafından kullanımı artarken, bu çalışmada Türkiye'deki pazarlama uzmanı şirketlerdeki profesyonellerin konuya bakış açısı değerlendirilmiştir. Teorik çerçeve, nöropazarlama üzerine yapılan kaynak taramasına ve nöropazarlama teknikleri ve uygulamalarının incelemesine dayanmaktadır. Araştırmanın temel hedefi, nöropazarlama yöntemlerini kullanarak, insan beynini analiz edip tüketicilerin karar verme sürecini anlamak ve Türkiye'deki önemli şirketlerin pazarlama yöneticilerinin gözünden nöropazarlama tekniklerine bakış açılarını değerlendirmektir. Bu çalışmada, deneysel veriler, 2020 yılında kurumsal şirketlerde çoğunlukla yönetim seviyesindeki pazarlama çalışanları ile yedi adet derinlemesine görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar ile araştırma konusu detaylıca paylaşılmış ve paylaşımları için izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work reflects upon the main topic of neuromarketing, and therefore indirectly to the secondary topics of the human brain and neuroscience studies, through the method of analyzing the intrinsic relationship between neuromarketing and consumer preferences. Neuromarketing is a relatively new concept which aims to delve deeper into consumer behavior that is increasingly used as a research method among marketing professionals worldwide, yet in Turkey, the method still is not very well accepted in the marketing community due to doubts and concerns regarding prices and ethics. The main goal of this research is to shed light on the decision-making process of the consumers through the usage of neuromarketing research tools. The theoretical framework is built upon the literature review of neuromarketing techniques and various applications. The empirical data of this study was gathered through seven interviews with the executives in the marketing departments of various companies. The participants were informed about the details of the research, and their individual consents were taken regarding their involvement in the work.