Müşteri sadakati yaratmada sponsorlukların etkisi: Vodafone-Beşiktaş J.K. örneği
Impact of sponsorship on creating customer loyalty: Vodafone-Beşiktaş J.K. case
  1. Tez No: 512232
  2. Yazar: BURÇİN KORKUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, markaların yaptığı sponsorluk anlaşmalarının taraftar ve müşteri sa-dakatine etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü taraftarlarıyla yapılan araştırma kapsamında 198 taraftar ile görüşülmüştür. Yapılan çalışmada taraftar ölçeği ile markaların futbol takımlarına sponsor olma tutumları arasında bir ilişki bulun-muştur. Markalar, güçlü taraftar gruplarına sahip olan spor kulüplerine sponsor olma eğiliminde oldukları anlaşılmıştır. Takımların taraftar gruplarıyla olan bağlılıklarını güçlendirmeleriyle birlikte sponsor bulmaları kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to research the effect of brand sponsorship agreements on fan groups and Customer loyalty. 198 Beşiktaş Jimnastik Kulübü supporters were inter-viewed in the scope of this study. As a result, there is a correlation between supporter scale and sponsorship of brands to sport clubs. Brands have been found to have a ten-dency to sponsor soccer teams with strong fan groups. It will be easier for teams to find sponsors by strengthening their devotion to their supporters.