Deneyimsel pazarlamada etkili iletişim, ikna teknikleri ve emlak sektöründen örnek bir uygulama
Effective communication in experiential marketing, persuasion techniques and a sample application from real estate sector
- Tez No: 512235
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı; modern dünyada geleneksel pazarlamanın yetersizliğiyle açığa çıkan sorunsalı, deneyimsel pazarlamada ikna tekniklerinin kullanımıyla, müşteri sadakati ve olumlu izlenim oluşturulmasına ilişkin etkin ve etkili seçeneklerle edinilen verimli sonuçları ortaya koyabilmektir. Deneyimsel pazarlamaya göre, insanlar yaşadıkları olumlu deneyimleri tekrar yaşamak isterken, olumsuz deneyimleri yaşamaktan kaçınma eğilimi göstermektedirler. Bu gerçeklik, işletme, kurum ve kuruluşların olumlu deneyim yaşatabilme isteğini tetiklemektedir. İnsanların olumlu deneyim yaşayabilmelerine ilişkin, onların duygu durumlarında hedeflenen etkiyi yakalayabilmenin kaçınılmaz yolu, ikna tekniklerinin etkili kullanımından geçmektedir. Yapılan bu araştırma kapsamında, İstanbul'da rezidans üreten ve son üç yılda en fazla satış yapan, ödüllü bir gayrimenkul firmasında deneyimsel pazarlama ve ikna teknikleri üzerine anket yapılmıştır. Yapılan anketler neticesinde uygulanan ikna tekniklerinin, deneyimsel pazarlamaya olumlu katkı sağladığı ve müşterilerin tekrar bu deneyimi yaşamak istedikleri ve çevrelerine referans olabildikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to make a research on the types of customer layalty and positive impression through the correct using of persuasion in experimental marketing, which occurs from the inadequacy of traditional marketing in the modern World. According to experimental marketing, people are reliving the positive experiences they had and staying away from negative ones. So if inatitutions or businesses have positive experiences, they may be the reason for preference. Persuasion methods that touch people's feeling should be used to acquire for these positive experiences. In the direction of this research, a survey was conducted on experiential marketing and persuasion techniques in a residence building in İstanbul, which sells the most real estate in the last three years.It has been observed that the applied persuasion methods have a positive effect on experiential marketing and the customers want to re-experience and want to refer to their surroundings.