A subjective listening test on the preference of two different stereo microphone arrays on headphones and speakers listening setups
Kulaklık ve hoparlör dinleme düzenlerinde seçilen iki mikrofon diziliminin tercihinin öznel ölçümü üzerine bir deney
  1. Tez No: 512244
  2. Yazar: MERTCAN İÇUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
The study is based on the subjective listening tests conducted on 50 people, from three different categories of relation to sound recording: strong, medium and weak. In the listening tests, people's subjective preferences over the two selected stereo microphone configurations were tested on both headphone and loudspeaker listening situations. For audio examples, three different recordings that were done in three different rooms with varying amount of extra-musical noise and acoustical treatment; and with different types of sound source (music ensemble). Microphone configurations' placement and microphones' polar pattern characteristics are included in the discussion of results. The tests were conducted in three different rooms, each of them with varying: acoustical treatment, type of speakers and size. The varying factors in the selected rooms applied to speaker listening setups, as the headphone listening stayed the same since the headphones were the same in all different rooms. The results of the study showed that people preferred baffled microphone pair to near-coincident pair (DIN) on headphone listening setups; while on speaker listening, the ratio is around equal. Further discussion can be found in the presentation and on the thesis.
Özet (Çeviri)
Çalışma ses kaydı ile ilgililik derecesi üç farklı kategoride (uzak - orta - zayıf) olan 50 adet denek üzerinde yapılan öznel dinleme testlerinin sonuçları üzerine uygulanmıştır. Dinleme testlerinde, ilgili kişilerin beğenileri hoparlör ve kulaklık ile dinleme yaptırılarak ölçülmüştür. Dinletilen kayıtlar üç farklı oda-müzisyen-mekanda kaydedilmiştir. Kullanılan mikrofonların yönel karakteristiği ve kurulum şekillerinin deneklerin beğenileri üzerindeki etkileri üzerinde yorumda bulunulmuştur. Dinleme odaları da farklı ekipman ile donatılmış çeşitli oranda akustik düzenleme yapılmış üç farklı odadan seçilmiştir.