Humanitarian aid challenges: Syrian Crisis in Jordan
İnsanı yardımın zorlukları: Ürdün'deki Suriye krizleri
- Tez No: 512248
- Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ SUNATA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsani yardımın birincil amacı, hayat kurtarmak ve acıyı azaltmaktır. Uluslararası toplumlar, insanlara insani yardım sağlamanın önemini farketti ve kim ihtiyaç duymaktaysa onlara yapılan insani yardımın iyileştirilmesi amacıyla sürekli olarak yapılar, mekanizmalar ve metodolojiler geliştirmektedirler. Bu arada acil durumlar hızla gelişebilir, bazı durumlarda sağlanan yardımın boyutunu aşabilir ve bazı aktörlere doğrudan tehdit oluşturabilir. Bu tez, insan saygınlığını koruma sorumluluğunu üstlenmeyi kabul eden ve şu anda Ürdünlüler'in yaklaşık % 20 'sini oluşturan, sınırları içinde 1.3 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yapan, gelişmekte olan komşu ülke Ürdün'deki, Suriye Krizi'nin sonuçlarını ele alıyor. Araştırmanın amacı, krizlerin ülke yönetimi, ekonomi, ev sahibi toplumu ve temel servisler üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri hakkında sağlam bir anlayış geliştirmek, insani yardımların, mültecilerin, ev sahibi toplulukların koşullarını sağlamaktır. .Bu tez, alandaki önde gelen aktörlerden toplanan farklı rapor ve değerlendirmelerin, literatür taraması ve bulgularına dayanmaktadır. ix JRPSC on iki görev gücü, tüm ulusal ve uluslararası aktörleri tek bir çatı altında toplayan, Ürdün yönetimi tarafından yönetilen insani eylemlerin ana mekanizmasıdır. JRP birçok başarı kaydetti, ancak ülkenin birçok kesiminde kırılganlıklar var, insani yardım ölçeğinin daha da geliştirilmesi gerekiyor ve mevcut zorluklarla başa çıkması gerekiyor. Sektörlerde kaydedilen fon sıkıntısı, yardımın sağlanmasının etkinliğini etkileyebilir ve zamanında yanıt vermeyi önleyebilir. Ayrıca bulgular, farklı sektörlerdeki birçok zorluğun ve sağlamlığın birbiriyle ilişkili olduğunu ve buna göre ele alınması gerektiğini göstermektedir. Bilgi, uzmanlık, yatırım ve büyüme biçimindeki yardımların sağlanması, hükümet kapasitelerinin hedeflenmesi, hem mültecilere hem de insan topluluklarına yardım eden uzun vadeli sürdürülebilir çözümlerin sağlanması için bir ihtiyaçtır.
Özet (Çeviri)
Humanitarian aid primary objective is to save life and alleviate suffering. The international community realized the importance of providing humanitarian aid to who is need of it and is constantly developing structures, mechanisms, and methodologies in aim of improving the provision of humanitarian aid. Meanwhile emergencies can develop rapidly, and in some cases exceed the scale of aid provided, and may impose direct threats to some of the actors. This thesis deals with the consequences of the Syrian crisis in Jordan, a neighboring developing country who have accepted to take the responsibility to protect human dignity, and is currently hosting 1.3 million Syrians within its borders, which forms around 20% of Jordanians. The aim of the research is to develop a solid understanding on the direct and indirect effects of the crisis on the country's government, economy, host community, and basic services and to follow the provision of humanitarian aid and the conditions of the refugees and host communities. This Thesis is based on literature review and findings by different reports and assessments collected from leading actors in the field including the government and UN agencies. vii JRPSC twelve task forces is the main mechanism for humanitarian action in the field bringing up all national and international actors under one framework and led by the government of Jordan. JRP recorded many achievements yet vulnerabilities exist in most of the sectors of the country and that the scale of humanitarian aid needs to be further developed, and enhanced to meet up with the present challenges. The funding shortfalls recorded in sectors can affect the effectiveness of the provision of aid, and prevent a timely response. Furthermore findings suggest that many challenges and vulnerabilities in different sectors are interrelated and needs to be addressed accordingly. Provision of aid in forms of knowledge, expertise, investment, and growth, and targeting the government capacities is a necessity to ensure long term sustainable solutions that assist both refugees and the host community.