Ortaöğretimde müfettişlerin rehberlik etkinlikleri. Ankara'daki genel lise öğretmenleri ve yöneticileri ile bakanlık müfettişleri üzerinde yapılan bir araştırma
  1. Tez No: 36363
  2. Yazar: M. SAİT KEMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
BOLÜM V ÖZET Çağdaş uygarlığa, çağdaş eğitimle ulaşılabileceği ger çeği ; eğitim amaçlarına ulaşmada, modern yaklaşımlar ve de ğişik tekniklerin uygulanmasına gerekli kılmaktadır. Denetim de ; eğitim sürecini etkili kılmayı ve bu süreçte başarılı olunmasını, öğretmen ve öğrenmeyi etkileyen etmenlerin tümü nün değerlendirilerek, en uıygun eğitim ortam ve koşullarının hazırlanmasını amaçlayan; eğitim sisteminin önemli bir alt sistemidir. Kısaca, eğitim denetiminde amaç, eğitim süreci nin geliştirilmesidir. Bu amaca, güdüleyici, çözümleyici ve birleştirici, işbirliğine dayanan, geçmiş ve geleceğe yönelik ve bilimsel olma özellikleri taşıyan, çağdaş eğitim denetimi ile ulaşılabilir o.Çağdaş eğitim denetiminde, müfettişlerden, denetim çalışmalarında çağdaş rehberlik etkinliklerini gerçek leştirmeleri beklenir. Çünkü, mesleici ve sosyal alanda yardım alamayan, güdülenmeyen, eğitim alanındaki yeniliklerden haberi olmayan, insancıl ilişkilerini geliştiremeyen ve demokratik bir ortam içinde çalışamayan okul yönetici ve öğretmeninden başarı beklemek söz konusu olamaz. Bu nedenle, bu ve buna benzer konuları kapsayan rehberlik etkinliklerinin müfettiş lerce gerçekleştirilmesi, eğitim sürecinin başarısını olumlu yönde etkiler. Ülkemizde ise, eğitim örgütlerinde denetim mekanizmasının yeterince çağdaşlaştırılnıadığı görülmektedir. Bu araştırmanın problemi, Ankara Merkez ilçelerindeki genel liselerde 1990-1991 öğretim yılında denetime katılan92 müfettişlerin, rehberlik etkinliklerinin gerçekleşme derece lerinin ne olduğudur. Araştırmanın evrenini Ankara ili Merkez İlçelerindeki genel liselerde görev yapan 197 yönetici ve 2548 öğretmen ile bu liselerde denetime katılan 91 bakanlık müfettişi oluştur muştur. Bakanlık müfettişlerinde evrene ulaşılmaya çalışıl mış, yönetici ve öğretmenlerden örneklem alınmıştır. Böyle likle 43 yönetici ile 97 öğretmene anket uygulanmıştır. Araş tırmada, müfettişlerin sadece rehberlik etkinliklerinin ger çekleşme dereceleri ele alınmıştır. Araştırma bulgularına göre, müfettişlerin rehberlik etkinliklerini“ kısmen ”gerçekleştirdikleri ve Uç denek altgrubunun görüşlerinin farklı olduğu sonucu ortaya çıkmış tır. Müfettişler, kendilerinin rehberlik etkinliklerini“ büyük ölçüde ”gerçekleştirdiklerini ileri sürerken, yöne ticiler '“ kısmen ”, öğretmenler ise“ çok az ”gerçekleşti rildiğini belirtmişlerdir. Üç altgrubun görüşleri arasındaki farklar manidar bulunmuştur. Bu farklılıklar, algılama hatasından, müfettiş lerin görevlerini daha iyi yapıyor görünmek istemelerinden veya öyle düşünüyor olmalarından ya da öğretmen ve yönetici- lerin bu konudaki beklenti düzeylerinin yüksek oluşundan kay naklanmış olabilir. Karşılıklı güven ve gönüllü çalışmaların temelini oluş tur duğu, demokratik ve insancıl ilişkileri ön planda, tutan çağdaş rehberlik etkinliklerinin, müfettişlerce üst derece lerde gerçekleştirilebilmesi için araştırmada'; (a)- öğretim kurumlarının denetimine, müfetr93 tişlerin rehberlik etkinliklerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlayacak yeterli aa manim ayrılması ve daha şık ara lıklarla denetim yapılması, Cb) -Grupların karşılıklı güvene dayalı işbirliğini gerçekleştirebilmeleri önündeki engelle rin kaldırılması için, müfettişlerin soruşturma görevlerinin üzerlerinden alınması gibi yeni düzenlemelere gidilmesi, (c )-Müfettişlerin hizmet öncesi ve hizmet içi yetiştirme prog ramlarının rehberliği de içerecek şekilde düzenlenmesi, (d ). Denek altgruplarının denetim uygulamaları ile ilgili algı farklılığının nedenlerinin araştırılması, (e )Jfönetici ve öğretmenlere yönelik rehberlik etkinliklerine yardımcı olmak amacıyla yeni yayınlar yayınlanması ve bunların okullara ulaş tırılmasının sağlanması » önerilerine yer verilmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is necessary to use the modern approaches and dif ferent teehnioues to reac the aims of the education that can realize contemporary civilization with contemporary education. The supervision is also an important educational system which aims at providing the educational process effective and to be succesful in this process and preparing the most favourable educational environment and conditions with appreciation all of the factors which are affecting teaching and learning. Briefly the aim in the educational supervision is to improve educational process. This aim can he realized with the contem porary educational in the supervision that depends on coopera tion which is modivative, analitic and combinative and carrying scientific features directed to past and future. İt is expected that supervisiors will realize the contemporary guidance activi- tes in the supervision studies in the contemporary educational supervision. Because, it is impossible to expect succes from the director and teacher of the school that can not take an assistance and are not be encouraged and are unknowing the deve lopments in the educational area and can not improve humanita rian relations and not work in the democratic environment. Because of this, the realization of the guidance activites including this subject and like this by supervisiors affect the success of the educational process, positively. Hovewer it is seen that the supervision mechanisation has not been modernized sufficiently in the educational organizations in our country. The problem of this researc is to determine the reali zation level of the supervisiors that were partipated in the xiiisupervision made in the general high schoolls in the central districts of Ankara in 1990-1991 school year. The research group was up 151 directors and 2548 teac hers that worked in the general high school in the central districts of Ankara and 91 supervisiors: of the Ministery parti cipated supervision in these high schools. It was tried to reach this study group in the supervisiors of Ministery and was taken tbe model of the directors and teachers. Thas, the Questionnaire was applied to 43 directors and 97 teachers. In this: recearch, the realization level of the guidance activities of supervisiors was only undertaken. The results of the research showed that the supervisiors 11 partly n realized guidance activites and the viewpoints of three essay inferrior groups were different. Whole supervisiors were daiming that they had realized guidance activites“ on a largely scale ”, the directors pointed out that the supervi siors had“' partly ”realized these activities and the teachers pointed out that they had M rarely u realized these activities. These differances among the viewpoints of these theree groups have been found important. These difference might be stemmed from the perception fault of the groups and the super visiors want to be seen their functions very well ar they think like this andı that the expectation level of the teachers and the directors is high in this area. In this research, it has been given place some sugges tions enabling supervisiors to give enough sometime which will make possible to realize the guidance activites and to inspect xivof the Secondary Education Instutions and to make supervision more freguently and enabling the groups to provide new regula tions to realize the cooperation based on the mutual trust and abolish the obstacles in front of the inspectors and may be taken their task of supervision and to regulate the training programms of the supervisiors in from of including and to rese arch the reasons of the differonoe of perception related to the supervision practice of the essay inferrior groups and to make new publication to assist the guidance activites for directors and teachers and to reach these publication to the schools, in order to realize contemporary guidance activites which were given priority to democratic and hummanitarian rela tionship which was formed the basic of mutual confidance and volunteer studies by the supervisiors in high level. xv