Dünyada entellektüel sermayenin önemi ve Türkiye uygulaması
Significancy of intellectual capital in the world and Turkey
- Tez No: 512250
- Danışmanlar: DR. İSMET DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzdeki entellektüel varlıkların ölçülmesiyle ilgili geliştirilen modellerin sayısı oldukça fazladır. Bu modellerin bir bölümü entellektüel sermaye unsurlarının sayısal anlamda ölçmekteyken bir bölümüyse değerlere dayalı süreçlerle sonuçların sayısal değerlerinin dışarısında ölçer. Bu araştırmada, birincil veri toplama yöntemlerinden anket uygulaması kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket 51 sorudan oluşmaktadır. Anketteki soruların 6'sı demografik sorulardan oluşurken; 45 soru, 15'i insan sermayesi, 15'i müşteri sermayesi ve 15'i yapısal sermaye soruluk üç ayrı soru grubundan oluşmuştur. Araştırmanın evrenini 2018 yılında Türk Telekom Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personel oluşturmaktadır. Böylelikle Türk Telekom bünyesindeki yönetici kadrosundaki 71 yönetici araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkeni açısından; kadınların müşteri sermayesi düzeyi erkeklerden, unvan değişkeni açısından; unvan değişkeni açısından; grup müdürü olan katılımcıların insan sermayesi ve yapısal sermaye ortalaması müdür olan katılımcılardan, meslekte çalışma yılı değişkeni açısından; 16 yıl ve üzeri süredir meslekte çalışan katılımcıların insan sermayesi ortalaması 1-5 yıl ve 6-10 yıldır meslekte çalışan katılımcılardan ve insan sermayesi, müşteri sermayesi ve yapısal sermaye arasında pozitif yönlü ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays number of models have been developed to mesasure the intellectual assests are considerable. While a part of thesee models mesasure intellectual captial component in manner of quantity, the other part of the models measure, out of quantitive value of the result and value based process. In this research, questionnaire is used as primary data acquisition method. Questionnaire had been prepared in accordance with this research purpose. The questionnaire had been consist of 51 surveys. Thesee surveys consist of 6 demegraphic survey and 45 survey which consist of 3 group of surveyes, 15 human capital, 15 customer capital, 15 structual captial. The research questionnaire universe is consist of Türk Telekom head quarter employees in 2018. Hereby 71 managers, from Turk Telekom managerial staff, had been incorporated into research The research conclude a positive relationship, regarding to gender, woman customer capital value according to man; regarding to title, group manager human capital and structual avarage accrding to manager; regarding to working year, working 16 years and over attanders according to human capital, customer capital, structual capital avarage according to 1-5 and 6-10 year working attenders.