Yüksek kromlu beyaz dökme demir / aısı 1030 çelik çiftinin nikel ara tabaka kullanarak sürtünme kaynak yöntemiyle birleştirilmesi mikroyapı ve mekanik özelliklerinin araştırılması
The investigation of microstructure and mechanical properties of high chromium white cast iron / aisi 1030 steel couple bonding by friction welding by using nickel interlayer
  1. Tez No: 512256
  2. Yazar: EYYÜP MURAT KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tezin birinci bölümünde; kaynak, kaynak çeşitleri, sürtünme kaynak yöntemi, parametreleri, karbon çelikleri, yüksek kromlu beyaz dökme demir ve konu hakkında literatür araştırması verilmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmanın önemi ve deneysel çalışmalar detaylı olarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise deney sonuçları verilmiş ve çalışma sonunda elde edilen genel sonuçlar özetlenmiştir. Bu çalışmada; nikel ara tabakalı AISI 1030 çeliği ile yüksek kromlu beyaz dökme demir, farklı devir sayıları ve sürtünme süreleri kullanılarak sürtünme kaynağı yöntemiyle birleştirilmiştir. Kaynak morfolojisi; Optik Mikroskop (OM), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS), X-Işını Kırınımı (XRD) ve Mikrosertlik analizleri ile incelenmiştir. Ayrıca kaynaklı bağlantıların maksimum çekme dayanımını belirlemek için çekme testi analizi yapılmıştır. Çekme testi sonrası kırılma yüzey morfolojisi SEM, EDS ve yüzey haritalandırma analizleriyle incelenmiştir. Literatürde belirtildiği gibi; kaynaklı bağlantılar, aşırı deforme olmuş bölge, deforme olmuş bölge, kısmi deforme olmuş bölge ve esas metal olmak üzere dört bölgeye ayrılmıştır. Artan devir sayısı ve sürtünme süresine bağlı olarak, kaynaklı bağlantılarda boyca kısalmanın daha fazla olduğu tespit edilmiştir. EDS sonuçlarından anlaşılmaktadır ki; tüm kaynaklı bağlantılarının birleştirme bölgelerinde atom geçişleri gerçekleşmiştir. En yüksek mikrosertlik değerlerinin ise 2000 dev/dk ve 12 sn sürtünme süresine maruz kalan kaynaklı bağlantıda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, welding, welding methods, friction welding method, paramaters, carbon steels, high croumium white cast iron and the literature review on the subject were given. In the second chapter, the importance of experimental study and experimental studies were presented in detail In the third chapter, the experimental results were given and the general results obtained at the end of the study were summarized. In this study, high chromium white cast iron and AISI 1030 steel with nickel interlayer were combined by friction welding method, using different rotational speeds and friction times. Welding morphologies were analyzed by Optical Microscopy (OM), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive Spectrometry (EDS), X-Ray Diffraction (XRD) and Microhardness analysis. Also, tensile test analysis was performed to determine the maximum tensile strength of the weld joints. The fracture surface morphology after tensile test was examined by SEM, EDS and surface mapping analyzes. As indicated in the literature, weld joints were divided into four zones as fully plastic deformed zone, deformed zone, partially deformed zone and base metal. Depending on the rotational speed and the friction time, it was found that the shortened lengths of the weld joints were greater. From the results of EDS, atom transitions occurred in the weld zones. The highest microhardness values were obtained at weld joints exposed to 2000 rpm and 12 sec friction time.