Benign prostat hiperplazisi nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda semptomların başlangıcından operasyon zamanına kadar geçen sürenin postoperatif sonuçlar üzerindeki etkisi
The effect of the time interval between the onset of symptoms and surgery on postoperative outcomes in patients undergoing surgical treatment for benign prostate hyperplasia
- Tez No: 932510
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZLEM İLBEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Benign prostat hiperplazisi (BPH) nedeniyle opere edilen hastalarda semptomların başlangıcından cerrahiye kadar geçen sürenin postoperatif sonuçlar üzerine nasıl bir etkisinin olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Eylül 2023 tarihinden itibaren Bezmialem Vakıf Üniversitesi Üroloji kliniğine başvuran ve hastanemizde BPH nedeniyle ameliyat edilmesine karar verilen hastalar çalışmaya alınmıştır. Bu hastaların semptomlarının başlangıcından itibaren geçen süre sorgulanmış, daha sonra preoperatif ve postoperatif 1. aydaki işeme sırasında maksimum akım hızı (Qmax), post miksiyonel rezidüel idrar (PMR), Uluslararası prostat semptom skoru (IPSS) ve yaşam kalitesi skorları (QoL) kaydedilmiştir. Hastalara cerrahi olarak prostatın transüretral rezeksiyonu (TUR-P), holmium lazer ile prostatın enükleasyonu (HoLEP) ve açık transvezikal prostatektomi işlemleri uygulandı. Hastaların semptom başlangıcından itibaren operasyon zamanına kadar geçen süreye göre bahsedilen parametrelerin değişiminde farklılık bulunup bulunmadığı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 88 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 64,52 ± 7,60 idi. Hastaların preoperatif ölçülen prostat hacimleri 73,84 ± 40,03 olarak bulundu. 57 hastaya TUR-P, 29 hastaya HoLEP ve 2 hastaya da açık transvezikal prostatektomi işlemi uygulandı. Hastaların preoperatif ortalama Qmax'ları 8,7 ± 3,8, IPSS'leri 19,2 ± 6,6 ve QoL skorları 4 ± 1,3 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the impact of the time from symptom onset to surgery on postoperative outcomes in patients undergoing surgery for benign prostatic hyperplasia (BPH). Materials and Methods: Patients who presented to the Bezmialem University Urology Clinic from September 2023 onward and were scheduled for surgery due to benign prostatic hyperplasia (BPH) were included in the study. The duration from the onset of symptoms was recorded, and preoperative and postoperative first-month measurements of maximum urinary flow rate (Qmax), post-void residual urine volume (PVR), International Prostate Symptom Score (IPSS), and quality of life (QoL) scores were evaluated. Patients underwent transurethral resection of the prostate (TUR-P), holmium laser enucleation of the prostate (HoLEP), or open transvesical prostatectomy. The study analyzed whether the changes in these parameters varied based on the time elapsed from symptom onset to surgery. Findings: A total of 88 patients were included in the study. The mean age of the patients was 64.52 ± 7.60 years. The preoperative prostate volume was measured as 73.84 ± 40.03. Among the patients, 57 underwent TUR-P, 29 underwent HoLEP, and 2 underwent open transvesical prostatectomy. The preoperative mean Qmax was recorded as 8.7 ± 3.8, IPSS as 19.2 ± 6.6, and QoL score as 4 ± 1.3.