Yüksek serum PSA seviyesi ve negatif prostat biyopsi sonucu olan benign prostat hiperplazili hastalarda prostatektomi sonrası tekrar değerlendirme
Postoperatively to evaluate the increase of prostate specific antigen (PSA) depending on benign prostate hyperplasie (BPH) whose taken their prostate biopsies histopathologic diagnosis was reported as tumous negative.
  1. Tez No: 243072
  2. Yazar: ŞENOL ADANUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmamızda, yüksek serum prostat spesifik antijen (PSA) değerleri nedeni ile prostat biyopsisi alınan ve histopatolojik tanısı tümör negatif olarak rapor edilen hastaların, prostatektomi sonrasında rezeke edilen prostat dokularının histopatolojik değerlendirilmesi ve postoperatif 3. ve 6. aylarda serum PSA seviyelerindeki değişikliklere bakılarak benign prostat hiperplazisi (BPH)'ne bağlı PSA yükselmesinin postoperatif değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalında yapıldı. Serum PSA değeri 4 ng/mL'nin üzerinde olan 100 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan kliniğimizdeki ultrasonografi cihazı ile prostat histopatolojisini belirlemek için 14 kadran tru-cut prostat biyopsisi alındı. Biyopsi materyalleri Patoloji Anabilim dalında incelendi. Prostat biyopsi sonuçları tümör negatif gelen hastalara transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-P) veya açık prostatektomi operasyonu uygulandı. Operasyonda rezeke edilen prostat dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi. Operasyon sonrası 3. ay ve 6. ay da hastalar kontrole çağrılarak serum total PSA (tPSA) ve serbest PSA (fPSA) düzeyleri Biyokimya Anabilim Dalı hormon laboratuarında çalışıldı.İstatistiki analiz için Kolmogorov-Smirnov, Friedman varyans analiz testi ve Wilcoxon testi kullanıldı. P < 0.05 olması durumunda fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Operasyon öncesi ortalama tPSA ve fPSA değerleri ile operasyon sonrası 3. ay ve 6. ay ortalama tPSA ve fPSA değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi(p=0,0001). Hastaların postoperatif materyallerinin histopatolojik değerlendirilmesi sonucunda % 84'ünde BPH, % 12'sinde BPH+prostatit ve % 4'ünde prostat kanseri tespit edildi.Sonuç olarak, serum PSA yüksekliği nedeniyle prostat biyopsisi yapıldıktan sonra patoloji sonucu tümör negatif rapor edilen BPH'lı hastalar, şüphe edilmeden opere edilebilmekte ve operasyon sonrası serum PSA değerlerinin anlamlı derecede düşerek normal seviyenin altına indiği görülmektedir. Prostatektomi geçiren hastalarda ameliyat sonrası serum PSA düzeyleri yorumlanırken dikkatli olunmalı ve bu hasta grubunda yeni ve normalden daha düşük bir referans aralığının oluşabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we acmed to evaluate postoperatıvely the ıncrease of prostate specific antigen (PSA) depending on benign prostaet hyperplasie (BPH) by examıning the changes in the levels of serum PSA ın 3rd and 6th month and to evaluate histopathologıcaly prostate tıssues resected after prostotectomy in the patients whose histopathologic diagnosis was reported as tumous negative and taken their prostate biopsies due to high serum prostate specific antigen values.This study was carried out in Urology Depertment, Medical Faculty, Ataturk University . 100 patients whose serum PSA values are over 4 ng/mL were ıncluded in the study. 14- quadrant tru-cut prostate biopsy was taken from the patients by means of ultrasonography device ın order to detect prostate histopathology. Biopsy materials were examıned ın Pathology Depertment. Transurethral prostate resection or open prostatectomy was applied to the patients whose prostate biopsy results were as tumor negative. In the operation prostate tissues resected were evaluated histopathologically. After the operatıon, the patients were ashed to come to controls at 3rd and 6th month, and thehr serum total PSA (tPSA) and free PSA (fPSA) levels were examined ın hormone laboratuary of Biochemictry Department.For statistics analysis, Kolmogorow-Smirnov and Friedman variance analysis test and Wilcoxon test was used. In case of p< 0,05 , the dıstıction was accepted as statistically significant.It was found out that there was statıstıcally sıgnificant dıstinctıon between average tPSA and fPSA values before operatıon and average tPSA and fPSA values after 3rd and 6th months of operation (p=0,0001). In the result of histopathologic evaluation of postoperative materials of the patients, ıt was found out that there was BPH in % 84 of the patients and BPH+prostatit in % 12 of the patients, and prostat cancer in % 4 of the patients.In conclusion: Due to the high serum PSA, after prostate biopsy had been made, BPH patients whose pathology result become as tumor negative were able to be operated without suspicion, and after operation, ıt was obserwed that their serum PSA levels reduced under normal range significantly. In the patients undergon prostatectomy, while serum PSA level after operation were interproted, one should be bear in mind there may form a new and low reference interval lower than normal.