Konvolüsyon yöntemi ile elde edilen akustik modellemelerin gerçek mekan yansımaları ile karşılaştırılması
The comparison of the acoustic modelling which was gotten by convolution method and real space reflection
- Tez No: 512262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA BURAK TAMER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN CANYAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Müzik, Science and Technology, Architecture, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknoloji, tekniğin ilk ortaya çıktığı günden bu yana evrimleşmiş, gelişmiş ve her alanda değişim ile birlikte kendisini yenilemiştir. Ses teknolojilerindeki gelişimler de buna paralel olarak sürekli olarak yenilenir. Stereo efektinin ilk keşfedildiği 1881 yılından bugüne kadar sesin duyumu ile ilgili birçok teknolojik yenilik ve bilimsel araştırma gerçekleştirilmiştir. Tezin amacı ise, konser salonlarındaki gerçek duyum ile aynı salonların çeşitli yöntemler kullanılarak 3D akustik modellenmesi sonucunda elde edilen duyumu karşılaştırmaktır. Bunu gerçekleştirmek amacıyla ülkemizde yer alan altı önemli konser salonunun dürtü cevabı (impulse response), salonlara gidilerek alınmış ve kayıt altına alınan bu dürtü cevapları bir convolution Reverb yazılımı olan Altiverb 7 ile akustik sanal modeller elde edilmiştir. Elde edilen gerçek ve sanal akustik parametreler Hofa IQ Analyzer V2 yazılımı ile analiz edilmiş, bulgular yorumlanmıştır. Bir diğer taraftan, gerçek salonda alınan müzik kaydı ile sanal ortamda akustik modelleme yardımıyla mikslenen müzik kaydı katılımcılara dinletilmiş, beşli likert ölçeğinde elde edilen veriler SPSS programında Frekans analizine tabi tutulmuştur. Katılımcılardan elde edilen veriler ile Hofa IQ Analyzer V2 yazılımından elde edilen veriler de kendi içerisinde karşılaştırmaya tabi tutulmuş, sonuç olarak gerçek ve sanal akustik parametreleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology has evolved since the day it first emerged, developed and renewed itself with every field change. The developments in sound technologies are also constantly being renewed accordingly. From 1881, when the stereo effect was first discovered, to the present day, many technological innovations and scientific researches have been carried out on the sound sensation. The aim of the thesis is to compare the actual sensation in the concert halls with the sensation obtained in 3D acoustic modeling using the various methods of the same halls. In order to realize this, impulse response of six important concert halls in our country were taken by going to the halls, and these impulse responses recorded were obtained by acoustic virtual models with Altiverb 7, a convolution Reverb software. The obtained real and virtual acoustic parameters were analyzed with Hofa IQ Analyzer V2 software and the findings were interpreted. On the other hand, musical recording recorded on the real track was played in the virtual environment with the help of acoustic modeling. Music obtained on the scale of five likert was subjected to frequency analysis in the SPSS program. The data obtained from the participants and the data obtained from the Hofa IQ Analyzer V2 software were also compared within themselves, resulting in differences and similarities between real and virtual acoustical parameters.