Yenileme süreçlerinde integral denklemler
Integral equations on renewal processes
- Tez No: 13041
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİLEME SÜREÇLERİNDE 'INTEGRAL DENKLEMLER Halil AYDO?DU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fikri ÖZTÜRK 1990, sayfa:90 Jüri: Doç. Dr. Fikri ÖZTÜRK Prof. Dr. Yalçın TUNCER Yrd.Doç.Dr.Ayşen APAYDIN Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü Riemann-Stieltjes integrali, konvolüsyon, integral denklem ve yenileme denklemi gibi temel kavramlara ayrılmıştır. İkinci bölümde yenileme süreçleri göz önüne alınmıştır. Yenileme denklemi yardımıyla yenileme fonksiyonunun bazı sınırları ve asimptotik özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, gelişler arası zaman süreleri gamma dağılımlı olan yenileme süreçleri için yenileme fonksiyonunun bazı analitik ifadeleri ve sınırları elde edilmiştir. Son olarak, yenileme fonksiyonunun iki farklı tahmin edicisi simülasyon ile karşılaştırmıştır. ANAHTAR KELİMELER: integral denklemler, yenileme denklemi, yenileme süreçleri, yenileme fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis INTEGRAL EQUATIONS ON RENEWAL PROCESSES Halil AYDO?DU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fikri ÖZTÜRK 1990, page:90 Jury: Assoc. Prof. Dr. Fikri ÖZTÜRK Prof.Dr.Yalçın TUNCER Assist. Prof. Dr. Ayşen APAYDIN In this work which consists of three chapters, the first chapter is devoted to some fundamental concepts such as Riemann-Stieltjes integral, convolution, integral equation and renewal equation In the second chapter, renewal processes are considered. Some bounds and asymptotic proporties of the renewal function are investigated on the basis of the renewal equation. In the third chapter, some analytical expressions and bounds of the renewal function for renewal processes corresponding to gamma distributed inter-arrival times are obtained. Finally, two different estimators of the renewal function are compared by a simulation. KEY WORDS: Integral equations, renewal equation, renewal processes, renewal function.