Deneysel hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda likopenin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of lycopene on experimentally hypertension induced rats
  1. Tez No: 512315
  2. Yazar: NİHAYET KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hipertansiyon, prevalansının yüksek olması, kardiyovasküler ölümlerin başında gelmesi sebebiyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Domates ve ürünleriyle vücuda alınan majör karotenoidlerden biri olan likopenin, antioksidan ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda likopen tedavisinin Nω-Nitro-L-arginine metil ester hidroklorid (L-NAME) ile oluşturulmuş hipertansiyon gelişimindeki rolünü ve böbrek fonksiyonları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 32 adet erkek Spraque-Dawley sıçan Kontrol (K), Kontrol + Likopen (K+L), Hipertansiyon (HT) ve Hipertansiyon + Likopen (HT+L) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. K ve K+L gruplarına fizyolojik serum, HT ve HT+L gruplarına 15 mg/kg L-NAME intravenöz ve 150 mg/L dozunda (L-NAME) içme sularında 3 hafta boyunca verildi. K+L ve HT+L gruplarına 10 mg/kg/gün dozunda likopen, K ve HT gruplarına ise likopenin çözücüsü olan mısır yağı 1 ml/kg dozunda 2 hafta boyunca gavaj yolu ile verildi. Her hafta tail-cuff pletismografisi yöntemi ile kan basıncı ölçümü yapıldı. Deneyin 21. gününde sıçanların 24 saatlik idrarları toplandıktan sonra anestezi altında kan ve böbrekleri alınarak ötenazi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Hypertension is an important public health problem due to the high prevalence of cardiovascular deaths. Lycopene, one of the major carotenoids taken with the tomato and tomato products, has been reported to protect against antioxidants and cardiovascular diseases. We aimed to investigate the role of lycopene treatment in the development of hypertension and its effects on renal function in our study. We aimed to investigate the role of lycopene treatment in the development of hypertension induced by Nω-Nitro-L-arginine methyl ester hydrochloride (L-NAME) and its effects on renal function. In our study, 32 male Spraque-Dawley rats were divided into 4 groups as Control (C), Control + Lycopene (C+L), Hypertension (HT) and Hypertension + Lycopene (HT+L). HT and HT+L groups were given 15 mg / kg Nω-Nitro-L-arginine methyl ester hydrochloride (L-NAME) intravenously, followed by 150 mg/L L-NAME in the drinking water for 3 weeks to induce experimental hypertension; C and C + L groups were given physiological serum intravenously. Rats in groups 2 and 4 were given lycopene at a dose of 10 mg/kg/day via gavage and groups 1 and 3 were also given 1 ml/kg/day corn oil which was a vehicle for lycopene for 2 weeks. Blood pressure measurements by the tail-cuff plethysmography performed every week. The 24-hour urine, blood and both kidneys of the rats were collected on the 21st day of the experiment.