Robust parameter design of products and processes with an ordinal categorical response using random forests
Sıralı kategorik yanıt veren ürünlerin ve süreçlerin rassal ormanları kullanarak gürbüz parametre tasarımı
  1. Tez No: 512336
  2. Yazar: SEÇİL GÜLBUDAK DİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Endüstriyel organizasyonlarda, üreticiler ürün performansını hedefte elde ederken değişkenliğin de en düşük seviyede olmasını isterler. Bu nedenle, ürün ve süreç tasarım parametrelerinin, kararlı bir şekilde her seferinde hedef ürün performansını verecek en iyi değerlerini elde etmek önemli bir tasarım problemidir. Bu çalışmada, sıralı kategorik yanıtı olan bir ürün veya süreç söz konusu olduğunda bu problemi çözmek için alternatif bir yöntem önerilmiştir. Yöntem, belirli parametre değerleri için yanıtın ortalamasını ve varyansını modellemek amacıyla Rassal Ormanları kullanmaktadır. Yöntem, Rassal Ormanların farklı ağırlıklandırma stratejilerini kullanmış ve üç vaka problemine uygulanmıştır. Bu vakalardan ikisi en büyük-en-iyi; diğeri ise en küçük-en-iyi tipindedir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar, aynı verileri kullanan daha önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçların karşılaştırmasında, sınıflandırma performansı, hedeflenen kategorinin gözlemlenme olasılığı ile konum ve dağılım sonuçları dikkate alınmıştır. Önerilen yöntemin yararları ve zayıf olabilecek yanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In industrial organizations, manufacturers aim to achieve target product performance with minimum variation. For that reason, finding optimal settings of product and process design parameters that make it possible to consistently achieve target product performance is an important design problem. In this study, we propose an alternative method to solve this problem for the case of an ordinal categorical product/process response. The method utilizes Random Forest (RF) for modelling mean and variance of the response at a given set of parameter settings. The method uses different weighting strategies of Random Forest, and it is applied on three case problems. Two of the case problems are of the larger-the-better type, and the other one is of the smaller-the-better type. In addition, obtained results are compared with those of previous studies that used the same data sets. In comparing the results, classification performance, probability of observing target class, and both location and dispersion of results are considered. Advantages and disadvantages of the proposed method are discussed.