Afganistan'ın doğu bölgesinde gıda güvensizliğini etkileyen faktörler
The factors affecting household food security in eastern region of Afghanistan
  1. Tez No: 512338
  2. Yazar: ASIF KHAN AHMAD ZAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Afganistan'da, özellikle doğu bölgesinde çok sayıda faktörün neden olduğu hanehalkı gıda güvensizliği son yıllarda önemli bir sorun haline gelmiştir. Yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde hane halkı gıda güvensizliğini iyileştirmek için Afghanistan devleti ve uluslararası kuruluşlar tarafından çok sayıda mücadele yapılmıştır. Bu mücadelelere rağmen, hanehalkı gıda güvensizliği hala devam etmekte ve hatta bazen hanehalklarında gıda güvensizliğinde artışlara neden olmaktadır. Bu nedenle, gıda güvensizliğinin doğru bir şekilde ele alınması önemlidir. Bu çalışmanın amacı Afganistan'ın doğu bölgesindeki hane halkı düzeyinde gıda güvensizliğini etkileyen faktörleri araştırmak ve analiz etmektir. Çalışma, aşağıdaki soruların sonucunu gösterecektir: Gıda güvensizliğinin temel faktörleri nelerdir? Doğu bölgesinin hanelerinde hangi düzeyde gıda güvensizliği vardır? Hane halkı gıda güvensizliği nasıl önlenebilir? Bu çalışmada Goire ve Uluslararası örgütler tarafından Afganistan'ın doğu bölgesinde yapılan Hanehalkı anketleri kullanılmıştır. Ankete 9774 hane (49 ilçede 99310'dan fazla kişi) katılmıştır. hanehalkı reislerinin 9283'i erkek ve 491'i ise kadındır. Anket 165 soru ve 11 farklı bölümden oluşmaktadır. Anket yoluyla toplanan ve yerel dilde olan birincil veriler daha sonra İngilizce'ye çevrilmiş ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, gıda güvensizliğinin temel faktörleri şunlardır; güvensizlik, yoksulluğun neden olduğu gıdaya erişim ve kullanım eksikliği, doğal afetler, sürdürülemez geçim kaynakları, iş olanaklarının eksikliği, düşük ücret ve gelir, hayvancılığın azalması, sulama için yetersiz su kaynakları, eğitim ve sağlık hizmetlerinin eksikliği, gıda fiyatlarında artış ve mülteci ve IDP göçünde büyük bir artış olmasıdır. Araştırmada hanelerin %46,9'unun gıda güvensiz olduğu, % 49,6'sının son bir ayda açlık, %48'inin ise yoksul ve sınırda besin tüketimine sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hanehalklarının %46.2'sinde orta ve son derece düşük bir kopya stratejisi endeksi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Household food insecurity has become a major problem in recent time in Afghanistan particularly in the eastern region which is caused by numerous factors. Many struggles have been done by the Government of Afghanistan (GoIRA) and international organizations to improve household food insecurity locally, regionally and nationally. Despite these struggles, the household food insecurity still persists and sometimes even increases in the households. Therefore, it is important that food insecurity must be addressed properly. Hence, the purpose of this paper is to examine and analyze the factors that affect food insecurity at the household level in the eastern region of Afghanistan. The study will show the result of following questions: What are the key factors of food insecurity? What level of food insecurity is in the households of the eastern region? How can the households suffer from the food insecurity? The household survey has been jointly done by GoIRA and international organizations in the eastern region of Afghanistan; 9774 households (over 99310 individuals in 49 districts) took part; among the household heads 9283 were males and 491 were females. The survey was based on 11 different sections with 165 questions and all were in local languages when the primary data collected through questionnaire latterly it was translated into English and the SPSS program was used for analysis. The result shows that the key factors of food insecurity were: lack of access and utilization to food caused by insecurity, poverty; natural disasters, unsustainable livelihoods, lack of job opportunities; low wage and income, declining livestock production, inadequate water resources for irrigation, lack of education and health services, increasing in food prices, landlessness in rural areas, and a huge influx of refugee and IDP migration. The study found that 46.9% households were food insecure while 49.6% faced hunger in last one month and 48% of household had poor and borderline food consumption score. Furthermore, 46.2 had moderate to extreme reduced copy strategy index.