Sensory marketing and its impact on consumer's behavior
Duyusal pazarlama ve tüketici davranışına etkisi
  1. Tez No: 512355
  2. Yazar: SALMA GRIGUER
  3. Danışmanlar: professeur Dr. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mevcut araştırma, duyusal pazarlama stratejisini ve tüketici davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Her gün yeni ürünler pazara giriyor ve reklam kampanyalarının çoğu tüketicinin ilgisini çekmiyor. Çoğu ürün, güçlü markalardan ziyade birbiriyle değiştirilebilir mallar olarak karşımıza çıkıyor. Bu araştırmada, koku, müzik, renk, hatta dokunma ve tat gibi uyaranların pazarlamacılar için çalışma alanları olarak potansiyel rolleri gösterilmiştir. Araştırmada genel olarak duyuların tüketicinin davranışı üzerindeki olumlu etkisini ortaya çıktı. Bu nedenle, duyulardan gelen uyarıların tüketicinin duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkilerini etkileyebildiği veya bireysel veya durumsal değişkenlere bağlı olarak koku ve müzik gibi unsurların satın alma eylemini de etkileyebileceği anlaşılmaktadırr. Bu çalışma genel olarak alışveriş noktasındaki atmosfer şartlarının, tüketici davranışları üzerindeki olumlu etkilerine odaklanmıştır. Araştırma bölümünde, pazarlama uyaranlarının tüketici davranışları üzerindeki etkisini kanıtlamak amacıyla 300 kişiye dağıtılan bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research investigates the sensorial marketing strategy and its impact on consumer's behaviour. Everyday, new products are entering the market, and most of advertising campaigns don't attract consumer's attention. Most products come across as interchangeable commodities and not powerful brands. In this research explain the potential role of stimuli such as smell, music, color or even touch and taste as levers of action for marketers. They mainly allowed to show a positive influence of the sensory on the behavior of the consumer. Thus, it is known that mood scents are able to influence the emotional, cognitive and behavioral responses of the consumer, or that the Depending on persons or situational variables, music may also influence the act of purchase. However, this work seems to have focused only on the positive influences of the atmosphere on consumer behavior. In the research part, a study was conducted by a survey distributed to 300 people in order to prove how of marketing stimuli influences consumer's behavior.