Mobbingin, iş sağlığı ve güvenliğine etkileri: Telekomünikasyon sektör çalışanları üzerine bir araştırma
The effects of mobbing on occupational health and safety: A research on the employees of the telecommunication sector
  1. Tez No: 512356
  2. Yazar: ALİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Telekomünikasyon sektöründe çalışan personelin psikolojik yıldırma algısının iş sağlığı ve güvenliği algısı arasında nasıl bir ilişki olduğunun ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“psikolojik yıldırma ile iş sağlığı ve güvenliği”ölçek formlarından yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için Ankara ilinde telekomünikasyon sektöründe çalışan 214 kişi üzerinde internet üzerinden anket uygulanmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler betimsel ve ilişkisel istatistik bilimi ile analiz edilmiştir. Bunun yanında araştırmada, çalışanların psikolojik yıldırma algısının, iş sağlığı ve güvenliğine etki algısı arasındaki ilişki; kontrol değişkeni olarak kabul edilen“cinsiyet, aylık kazancın yeterlilik durumu, sosyal ve özlük hakların yeterlilik durumu, istihdam biçimi, işle ilgili çıkarılan kanun ve yönetmelikleri bilme durumu, görev ve sorumluluklarını bilme durumu, yaş, öğrenim düzeyi, medeni durum, çalışılan departman ve meslekte çalışma yılı”değişkenlerine göre de incelenmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların psikolojik yıldırma algıları ile iş sağlığı ve güvenliği algıları arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Yine araştırma sonucunda çalışanların psikolojik yıldırma algılarının iş sağlığı ve güvenliğine etki algısı arasında kontrol değişkenleri ile de negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to clarify how the psychological intimidation of personnel working in the telecommunication sector is related to the health and safety perception. In the research“psychological intimidation and occupational health and safety”scale forms were utilized. A questionnaire was applied on 214 people working in the telecommunication sector in Ankara to collect research data. The data obtained as a result of the questionnaire were analyzed with descriptive and relational statistics. In addition, the relationship between psychological intimidation of employees, occupational health and safety, the level of qualification of social and personal rights, the form of employment, the knowledge of the laws and regulations related to work, the knowledge of the duties and responsibilities, the age, the education level, the marital status, the department and the profession year of employment ". As a result of the research, it was found that the participants had a meaningful and negative relationship between psychological intimidation perceptions and occupational health and safety perceptions. Again, as a result of the research, it has been found out that there is a negative and meaningful relationship between psychological intimidation perceptions of employees and their perceptions of occupational health and safety.