İnternet ve müzik bağlamında Türkiye'de değişen müzisyen kimliği
Transformation of Musician Identity in Turkey the context of internet and music
  1. Tez No: 512359
  2. Yazar: ÖZGE ÇİĞDEM DENİZCİ GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM HİKMET ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
1930'lardan itibaren müziğin kayıt altına alınabilir ve çoğaltılabilir bir ürün haline gelmesiyle birlikte müzisyenin sosyo-ekonomik durumunda değişiklikler meydana gelmiştir. Kültür endüstrisi kavramsallaştırılması henüz ortaya çıkmadan önce de sanat ve müzik vardı. Sanayi Devrimi'nden sonra makinelerin insanların yaptığı üretimi daha efektif bir hale getirmesiyle seri üretim ortaya çıkmıştır. Fotoğraf, film ve müzik teknolojisindeki gelişmelerle beraber entelektüel üretim (works of autorship) ortaya çıkmış herhangi bir ürünün çoğaltılabilir ve dağıtabilir olmasıyla birlikte bazı yeni tartışmalar ve ihtiyaçlar da ortaya çıkmıştır; copyright bunlardan biridir. 1990'lı yılların sonundan itibaren yaygın kullanım ağı bulan İnternet, müzisyenlerin üretim ve dağıtım biçimlerine büyük oranda etki etmiştir. 1930'lu yıllardan itibaren analog kayıtları büyük stüdyolarda gerçekleştiren müzisyenler artık müziklerini kendileri evde üretip onları kayıt altına almaya başlamışlardır. Hatta dağıtım ağlarını da yine evlerinden yahut küçük ofislerinden bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirebilmektedirler. Son 30 yılda İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması, müzik ürünlerinin dijitalleşmesi ve bu sayede çabuk tüketilebilir oluşu; bilgi toplumuna dönüşümle birlikte müzisyen kimliğinin değişimi çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu değişim sadece müzik ürününün değil, müzisyenin de çabuk tüketilen bir ürün haline gelmesine sebep olmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise İnternet üzerinden kısa süreli fenomenlerin oluşumu, ürünlerin anında tüketilebilen ve unutulabilen nesneler haline gelişi ve bu gelip geçiciliğin müzisyen kimliğine etkisidir. Prodüksiyon şirketlerinin görev biçimlerinin değişimi ve beraberinde gelen bağımsız/indie yapımların ortaya çıkması, müzisyenlerin self-prodüksiyon (self-production) adıyla kendi ürettikleri müziklerin dağıtımını üstlenmesi ise İnternet sonrası değişimin en önemli özellikleri arasında gösterilmektedir. Diğer taraftan müzisyenlerin e-prodüksiyon şirketlerinin sıkça kullandığı, YouTube, iTunes, Sound Cloud, Spotify, TTNET Müzik gibi stream müzik dinlenebilen ve izlenebilen ortamlar ve onların müzisyen ve prodüksiyon şirketleri ile ilişkileri de müzisyenlerin üretim ilişkileri içindeki yerini yeniden konumlandırmaktadır. Söz konusu kanalların politikaları sadece model olarak bile önem arz etmektedir. Çünkü söz konusu stream ortamlar 2010'lu yıllarda müzisyenin kazanç kapısı olmayı üstlenememişlerse de dinleyici açısından belirli ölçülerde müzik dinleme özgürlüğüne katkı sağlamış, bir değişimin en önemli yapı taşlarından olmuşlardır. Çalışma, yukarıda bahsedilen tabloyu detaylı biçimde ele alırken, İnternet çağında müzisyen kimliğinin sürekli bir dönüşüm içinde olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is basically focused on the change of the socio-economical status of the musician as sound became a recordable and duplicable product since 1930s. There was art and music even before the conceptualisation of culture industry. After the Industrial Revolution, serial production arised with machines performing the production made by human more effectively. Together with the developments in photography, cinema and music technology, intelectual production (works of autorship); a product being duplicable and distributable, new discussions and needs arised. Copyright is one of them. The internet being widely used since the late 90's, had a huge effect on the production and distribution model of musicians. Musicians used to realize analogue recordings in big studios during the 90's, they then started recording in their homes and realized their distribution network using a computer from their home or small offices. The wide use of the internet in the last 30 years, music products' digitalization and through this fact becoming fast consumable and the evolution to an information society and the change of the musician identity with the communication era is another focus of this study. This change caused not only the music product but also the musician being a fast consumable product, which transfers this discussion to another level. The metamorphosis of the popular culture with the internet era, and the“starification”of the musician during this process is very interesting. Another important point is the rise of the short-term phenomenon, products becoming instant-consumable and forgettable objects and the effect of this ephemerality on the musician identity. The change of the devoir forms of production companies and the arise of independent/indie productions through it, musicians undertaking the distribution of the music they produced under the name self-production are shown as the most important qualifications of the change post internet. On the other hand, applications frequently used by musicians and e-production companies like YouTube, iTunes, Sound Cloud, Spotify, TTNET Müzik providing stream music for listening as well as visuals, and their relation to musicians and production companies are repositioning their place in the musicians' production relations. For this and many other reasons, even if just as a model, the policy of mentioned channels is highly important. Because the mentioned stream medias have not been able to help musicians in regards an earning channel in the 2010's, still they have contributed to the listener's“freedom”of listening to music, have been a building stone in an important change. The predicted fact of this study is that change is the only phenomenon which will not change on the musician's identity in the period post internet.