Türkiye'deki transfer fiyatlandırması uygulamasının OECD ülkelerindeki uygulamasıyla karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative research concerning the implementation of the hidden profit sharing by using transfer pricing in turkey and OECD countries
  1. Tez No: 257897
  2. Yazar: SEÇİL KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya ekonomisindeki serbestleşme hareketleri sonucunda gelişen uluslararası ekonomik ilişkiler, ülkeleri vergi düzenlemelerini zamanın gereklerine göre güncellemek zorunda bırakmıştır.Transfer fiyatlandırması konusu, şirket karlılıklarını etkileyen, devlet gelirlerinin yapılan düzenlemelere göre optimum hale getirilmesini sağlayabilen, ülke içinde ve uluslararası düzlemde zararlı vergi rekabetine yol açabilme gücü olan, şirket yönetimi yanında yatırım kararları ve ticari kararlara etkide bulunan bir düzenlemedir. Türkiye de mevcut düzenlemelerindeki aksaklıkları gözden geçirerek 2006 yılında yürürlüğe giren 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ile örtülü kazanç dağıtımı konusu geliştirmiş ve detaylandırmıştır. Bu sayede aşındırılmakta olan vergi matrahına müdahale edilmek istenmiş, aynı zamanda uluslararası düzenlemelere uyum sağlanmaya çalışılmıştır.Türkiye'de örtülü kazanç dağıtımı konusu günümüz şartlarıyla uyumlu hale getirilirken OECD'nin geliştirdiği prensiplere uygun düzenlemeler yapılmıştır. Ancak Türkiye şartlarına uyarlanması mümkün olmayan uygulamalar olduğu gibi, uyarlanırken yanlış ve eksik aktarılan uygulamalar da olmuştur.Çoğu ülke tarafından baz alınan OECD düzenlemelerinin Türk Vergi Sistemi'ne aktarılmasında geç kalınmış olunması, bilgilendirme ve eğitim sunulmadan, altyapı olmaksızın uygulamaya sunulması mükellefleri ve vergi idarelerinin hazırlıksız yakalanmasına neden olmuştur. Çok sayıda yeni kavramın bir anda sunulmasıyla yaratılan kavram karmaşası da uygulamada güçlük yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The international economical relations which were appeared as a result of the liberalization movement in the global economical system obligated the countries to update their tax systems.The point of transfer pricing is a subject that may effect the company profits, might supply the government income optimal level, in the interior and exterior country platform, able to causes harmful tax rivalry and it has affects on corporate management, investment decisions and commercial decisions. Turkey has revised the faults of the present organizing, too. With the Corporation Tax Law numbered 5520 which was become valid in 2006, the subject of hidden profit sharing was developed and elaborated. Thus, it was wanted to interfere the diminishing tax base, at the same time it was tried to comply international regulations.While the subject of hidden profit sharing was adopting to the present-day, it was utilized the principles that OECD had developed. However there were regulations could never be adapted to Turkish circumstance and also there were mistaken and wrongly transferred regulations.The retardation of adapting the OECD regulations, modeled to most of the countries, to the Turkish Tax System, performing it without informing, education, infrastructure caused tax-payers and tax controllers fail. Complexity between the new notions in a short time causes difficulties for implementation.