Turkey's soft power sources in Balkans: The case of Macedonia
Türkiye'nin Balkanlar'daki yumuşak güç kaynakları: Makedonya örneği
  1. Tez No: 512383
  2. Yazar: İLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gelişen teknoloji, küreselleşme ve bunların etkileriyle uluslararası sistemdeki güvenlik algısı tamamen değişmiştir. Bu durum kaçınılmaz bir şekilde güç kavramını da çok boyutlu hale getirmiştir. Daha önce bilinenin aksine güç artık yumuşak kaynaklarıyla da öne çıkmaktadır. Joseph Nye zorlama veya yaptırım yerine başkalarını ikna ederek veya cezbederek istediğini elde etmenin yolunu öneren yumuşak gücün babasıdır. Özellikle 11 Eylül'ün Amerika açısından yıkıcı etkilerinin yumuşak güçle açıklanmasının hemen ardından, tüm devletlerin dış politikasında öncelikli bir araç haline gelmiştir. 2000'lerde yumuşak güç potansiyelinin farkına varan Türkiye, dış politikasında yumuşak güç stratejilerine yer vermeye başlamıştır. Özellikle yumuşak güç politikaları, sadece etnik ve vatandaşlık bağlarını değil, aynı zamanda AKP döneminde ortak dini bağları da kapsayan genişletilmiş diaspora kavramıyla birlikte hız kazanmıştır. Hiç kuşkusuz Balkanlar bu kapsamda öncelikli coğrafyadır ve bu coğrafyadaki stratejik öneminden dolayı Makedonya Türkiye için önemli hedeflerinden birisidir. Bu araştırma, Türkiye'nin ortak tarihsel ve kültürel birikimden gelen ve yeni kamu politikasıyla beslenen Balkanlar üzerindeki yumuşak gücüne Makedonya örneğini analiz ederek odaklanmaktadır. Türkiye'nin Makedonya'daki yumuşak güç kaynakları değerlendirilirken, önce Türkiye'nin gerçekleştirdiği faaliyetler dört yumuşak güç kaynağı ile birlikte sunulacak, daha sonra bu aktivitelerin sonuçları anket çalışmasıyla birlikte ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The perception of security in international system has been wholly altered along with globalization, advancing technology and their effects. This situation has inevitably led the concept of power to the multidimensional aspect. Unlike what was previously known, power now stands out with its soft resources. Joseph Nye is the father of soft power which offers persuasion or the attraction of others for the way to get what you want instead of coercion or payments. Especially, soon after devastating results of September 11 for America were described with soft power, it has become a priority instrument in the foreign policy of all states. Turkey which realized its soft power capacity in 2000s began to give place to the soft power strategy in foreign policy. In particular, soft power policies have accelerated along with expanded diaspora term which not only covers ethnic and citizenship tie, but also common religious bond in AKP period. Balkans has been undoubtedly priority regions in this context and Macedonia is one of the important goals for and Turkey due to the strategic importance in this region. This research focuses on Turkey's soft power on Balkans which stems from common historical and cultural accumulation and which is fed with new public policy by analyzing Macedonia case. While evaluating of soft power sources of Turkey in Macedonia, the activities of Turkey will be presented with four sources at first, then the outcome of these activities will be revealed with survey conducted in Macedonia.