Gösterişçi tüketim ve gösterişçi tüketimin salon mobilyaları üzerindeki etkisi (Kayseri örneği)
Conspicuos consumption and effects of conspicuos consumption on saloon furniture (A case study in Kayseri)
- Tez No: 512384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gösterişçi tüketim, o tüketimi gerçekleştiren kişinin çevresinde takdir edilmesi, beğenilmesi ve diğer kişilerin buna özendirilmesi üzerine kurulmuş bir tüketim şeklidir. Bu çalışmada öncelikle tüketimin gelişimi ve değişimi ele alınmıştır. Gösterişçi tüketimle ilgili Thorstein Veblen ve Duesenberry' nin geliştirdiği teoriler incelenmiştir. Gösteriş algısını ve gösterişçi tüketimi daha detaylı inceleyebilmek için statü kavramı ve lüks kavramı üzerinde durulmuş, gösterişçi tüketim ile ilişkileri açıklanmıştır. Gösterişçi tüketim şekli için objektif olarak pozitif ve negatif bakış açıları geliştirilmiştir. Buna bağlı gösterişçi tüketim yapmanın doğru veya yanlış olarak değerlendirilmesinin değişkenlik gösterdiği üzerinde durulmuştur. Gösterişçi tüketimin nedenlerine de odaklanılmış ve bunlar şu şekilde ifade edilerek ortaya konmuştur: Değişen ihtiyaçlar zevkler ve tercihler, artan mal ve hizmet çeşitliliği, takdir ve sosyal statü kazanma arzusu, lüks ürünleri edinme arzusu, gelir seviyesinin artması veya ani gelir artışları, çevrenin değişimi, moda, reklam, tüketici açısından kredi kartlarının yerinde kullanılamaması, tüketici kredileri, marka. Gösterişçi tüketimde temel iletişim araçları bulunmaktadır, bunlar genellikle yaşanılan semtler, villalar, ev döşemelerindeki ürünler, seyahat edilen yerler ve mücevherler şeklinde örneklendirilebilmektedir. Bu çalışmada ev döşemelerinde kullanılan ürünler çıkış noktası olmuştur. Buna bağlı sosyal çevreye açılan ve gösteriş için alan oluşturan ev içi mekânı salon olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla, alan araştırması salon mobilyaları tasarımlarındaki gösteriş unsurları ve gösterişçi tüketimin etkisi üzerine gerçekleştirilmiştir. Bunun için Kayseri ili örneklem olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, gösterişçi tüketimin salon mobilya alımında etkisinin var olduğu, bu etkinin ürünlerin tasarımlarında da ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conspicuous Consumption is a form of consumption which is based on gaining appreciation, wining recognition and making envy by other people. In this study, primarily the development and change of consumption are discussed. The theories developed by Thorstein Veblen and Duesenberry on Conspicuous Consumption have been examined. The concepts of status and luxury are explained in order to examine the perception of vanity and conspicuous consumption in more detail. Objectively, positive and negative aspects of conspicuous consumption have been developed. Therefore, it has been emphasized that the evaluation of the conspicuous consumption as right or wrong varies. Also, focused on the reasons for conspicuous consumption, they were expressed as follows: Changing needs pleasures and preferences, increasing variety of goods and services, desire to gain appreciation and social status, desire to acquire luxury products, increase in income level and sudden income growth, change of environment, fashion, advertisement, not to use credit cards consciously, consumer loans and brand. There are basic tools of communication in conspicuous consumption. They are often confronted with living quarters, villas, home furnishings, traveled places and jewels. In this study, the products used in the home furnishings were the starting point. Consequently, the saloon has been identified as an indoor space that opens up to the social circle and creates a space for showing. Therefore, the field research was carried out on the elements of vanity in the saloon furniture. Kayseri province was taken as a sample for this. As a result, effect of conspicuous consumption in purchasing of saloon furniture and the effect in saloon furniture design came to exist.