Kompozit malzemelerle güçlendirilen ahşap kirişlerin titreşim özelliklerinin incelenmesi
Examination of vibration properties of timber beams reinforced with composite materials
  1. Tez No: 512405
  2. Yazar: NUR SUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geleneksel ahşap yapılar fiziksel, kimyasal, biyolojik ve insan kaynaklı nedenlerle bozunmaya uğramaktadır. Aynı zamanda dinamik ve statik etkilerden dolayı yapı elemanları büyük ölçüde hasar görmektedir. Bu yapıların korunması ve geleceğe güvenle aktarılabilmesi için yapı elemanlarının uygun şekilde güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, sarıçam ve ladin olmak üzere iki ağaç türü kullanılmıştır. Ahşap kirişler aynı şartlarda ve aynı metodla kompozit malzeme (CFRP) ile güçlendirilmiştir. Analizle için alttan, 'U' şeklinde ve tam sargı olmak üzere üç farklı güçlendirme şekli uygulanmıştır. Daha sonra bu kirişler ANSYS Workbench programında modellenmiştir. Hem deneysel analizlerde hem de nümerik analizlerde CFRP ile güçlendirilen kirişlerin titreşim ve statik özellikleri kontrol numunelerine göre artmıştır. Ayrıca nümerik analiz verilerinin deneysel analiz verilerine göre tutarlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional wood buildings are defected by physical, chemical and antropogenic reasons. At the same time structural members are damaged due to dynamic and statical impacts widely. These structural members need to be reinforced appropriately in order to protect and transfer to the future safely them. In this study, as scots pine and spruce, two kinds of wood were used. Under same conditions and with same methods wood beams were reinforced with composite material (CFRP). Three reinforcement types were applied for analyzes, these types are reinforcement of lower face, 'U' shape reinforcement applied in the lower face and side faces and full wrap applied in the lower face, the top face and side faces. These beams were tested dynamically and statically. Then, these beams were created at ANSYS Workbench software that numerical analysis programme. Obtained experimental datas were compared with solution datas of ANSYS Workbench. Vibration and statical properties increased in all beams reinforced with CFRP according to contol samples at both experimental analyzes and numerical analysis. Also, it was observed that numerical analysis datas are consist according to experimental analysis datas.