Çocuklarda toplumda gelişen pnömonilere çocuk ve aile hekimlerinin yaklaşımı
The doctors aproach to community-acqui̇red pneumoni̇a in childhood
  1. Tez No: 512438
  2. Yazar: HURİ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET SAMİ YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma 1 Nisan 2013 - 30 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul'daki 75'i çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, 75'i çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan hekim, 75'i aile hekimliği uzmanı, 75'i aile hekimliği asistan hekim olmak üzere 300 hekim ile yüz yüze görüşülerek 'Çocuklarda Toplumdan Gelişen Pnömoni Anket Çalışması' isimli anket yapılarak çocukluk çağında (0-18 yaş) toplumda gelişen pnömonilere hekimler arasındaki tanı ve tedavideki yaklaşım farklılıklarının olup olmadığını ortaya koymak amacı ile hazırlanmıştır. Devlet hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, özel hastane, üniversite hastanesi ve aile sağlığı merkezlerinde çalışmakta olan aile hekimi uzmanı, aile hekimi, aile hekimi asistanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanı olan toplam 322 hekime birebir görüşme yapılarak anket yapıldı ve çocuklarda toplumda gelişen pnömonilerde tanı, tetik ve tedavi ile ilgili yaklaşımları soruldu. Araştırmaya katılan hekimlerin tümünün pnömoni tanısı koymak için en çok baktıkları kriterler; semptomlar, oskültasyon bulguları ve PA akciğer grafi sonucudur, pnömoni tanısı koymak için en çok istedikleri tetkikler; PA akciğer grafisi, tam kan sayımı ve CRP'dir. Araştırmaya katılan hekimlerin tümünün ağır pnömoni tanılı hastalardan en fazla istedikleri tetkikler; kan kültürü, balgam kültürü, tam kan sayımı, CRP, sedimentasyon, balgamda gram boyama, plevral sıvı aspiratı, tüberkülin cilt testi, viral antijen araştırılmasıdır. Rehberler ise TGP tanısında semptom ve klinik değerlendirmeyi yeterli bulmakta, daha ciddi hastalık durumlarında laboratuar ve görüntüleme testleri ve tam kan sayımını önermektedir. Hafif pnömoni düşünülen 3 ay-2 yaş arası,3 – 5 yaş arası,6 – 10 yaş arası çocuklara tedavi süresince uygulanması için, araştırmaya katılan tüm hekimler en fazla Amoksisilin/ Klavulanik Asit ve Ampisilin/ Sulbaktam antibiyotiklerini, 11 yaş üzeri çocuklarda ise Klaritromisin' i tercih etmektedir. Ağır pnömoni tanılı 3 ay-2 yaş arası ve 3 - 5 yaş arası hastalara araştırmaya katılan tüm hekimler tedavide uygulanması için, en fazla Ampisilin/ Sulbaktam' ı, 6 yaş-10 yaş arası ve 11 yaş üzeri hastalara ise Seftriakson iii kullanmayı tercih etmektedir. Rehberler ciddi TGP' li hastalarda dahi ağızdan verilen antibiyotikleri güvenli ve etkili olmaları nedeni ile önermektedir. İlk tercih olarak Amoksisilin' i önermektedir. Tedavi sürecinde hastanın kontrol edilememesi durumunda, araştırmaya katılan tüm hekimler tedavi süresi için en fazla 10 gün, kontrol edilmesi durumunda ise en fazla 7 ve 10 gün yanıtını vermişlerdir. Rehberlerde de ortalama 10 günlük tedavi önerilmektedir. Araştırmaya katılan hekimlerin tümünün tedavi sonlandırmak için en fazla kullandıkları kriterler; semptomların ortadan kalkması ve oskültasyon bulgularının düzelmesidir. Rehberlerin önerisine göre ateş düştükten sonra en az 5 gün tedaviye devam edilmelidir [105]. Sonuç olarak araştırmamıza katılan hekimlerin verdiği cevaplar gözönünde bulundurularak anlaşılmıştır ki çocuklarda Toplumda Gelişen Pnömoni' ye tanı ve tedavi yaklaşımında bir fikirbirliği olmadığı, bu konuda hazırlanan rehberlere de uyulmadığı görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda tüm hekimlerin rehberlerdeki öneriler konusunda uyarılmaları ve bilgilendirilmeleri gerektiğini düşünmekteyiz. TGP tanı ve tedavisi konusundaki rehberlerin farklı olmasından dolayı Sağlık Bakanlığı'nın ülkemize uygun bir TGP yaklaşım rehberi hazırlanmasına öncülük etmesi ve bu rehber doğrultusunda ülkemizdeki hekimleri bilgilendirmesi, uyarması ve bir standardizasyona gidilmesi için çaba sarfetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer ülkemize uygun TGP rehberi yapılır ve hekimlerin bu TGP rehberine uygun TGP tanı ve tedavisi sağlanırsa hem lüzümsuz antibiyotik kullanımının önüne geçilmiş olur, hem direnç gelişimi azaltılabilir, hem de antibiyotiklere harcanılan masraflar azaltılarak ülke ekonomisine katıda bulunulmuş olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Childhood pneumonias are the most important morbidity and mortality reasons especially in developing countries. Diagnosis and treatment guidelines are prepared to avoid the difference between the doctors aims in community-acquired pneumonia (CAP), to provide the early diagnosis and effective treatment and to increase the morbidity and mortality according to pneumonia. Objective: In our study, we investigated the aproaches of pediatricians and assistants to diagnosis, laboratory findings, treatment and to comply with guidelines in Community-Acquired Pneumonia Study Design: A total of 322 interviews were conducted face to face with the doctors and a 12 item-questionary was filled out incluiding diagnosis, investigation, treatment criteria and drug choises. In our study; we examined the symptoms of fever, cough, intercostal withdraws and tashipnea with taking into consideration of suggestions of guidelines. Results: 6.9 persent of pediatricians prefer auscultation and postero-anterior(PA) chest graphy and they don't use the symptoms for diagnosis. Only %11.8 of them prefer symptoms and investigation findings according to guidelines for diagnosis of CAP. %58.8 of pediatricians don't use PA chest graphy, CBC and C reactive protein (CRP), %24.5 of them don't use PA chest graphy, CBC,CRP and sedimentation(ERS) and %4.9 of them use non of investigations. Our results shows that radiological invetigations are prefered at high percentage for diagnosis of CAP. We determine that all pediatricians and assistants prefer futher investigations and radiological imagination to diagnose CAP as following serious pneumonia, although they follow outside patients. Amoksisilin is prefered very small amount although in mild pneumonias between three months and two years old CAP patients. %55 of them prefer parenteral treatment with ampisilin/sulbactam. We also determined that parenteral seftriakson is usually prefered for inside patients above 5 years old CAP patients. %49.7 of pediatricians prefer ten days of treatment compatible with guidelines, %17.1 of them find out that disappearence of symptoms and auscultation findings are enough to stop treatment, %13.7 of them find out the improvement of PA chest graphy is important to stop the treatment. Conclusion: Our findings suggest that pediatricians prefer invasive and expensive investigations and don't follow and comply with guidelines to diagnose and treat CAP in childhood. According to our study, we suggest that all pediatricians have to be educated and instructed about approaching and threating CAP according to guidelines.