Etik bir özneleşme politikası: Foucault'da iktidar ilişkileri bağlamında Deleuze ve Guattari'nin arzu mikropolitikası
A politics of ethical subjectivation: Deleuze and Guattari's micropolitics of desire in the context of Foucault's power relations
- Tez No: 512452
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez çalışmasının maksadı, Michel Foucault ile Deleuze ve Guattari gibi filozofların teorik çalışmaları sayesinde mümkün olan ve topluma bakışımızı radikal bir şekilde dönüştüren mikrolojik bir perspektifin sağladığı politik olanakları soruşturmaktır. Bu amaçla, Foucault'nun hakikat ve iktidar bağlamında gerçekleştirdiği bir dizi tartışmanın etik ve estetik kendilik inşası süreciyle birlikte direnişe ne gibi imkanlar sağladığı gösterilecektir. Öte yandan Deleuze ve Guattari'nin bilhassa şizoanaliz girişimiyle sorunsallaştırdığı tabiyet süreçlerinin bilinçdışı dinamikleri açıklanarak materyalist bir semiyotiğin ilkeleri saptanmaya çalışılacaktır. Bu noktada Deleuze ve Guattari ile Foucault'nun çalışmalarında karşımıza çıkan bedene dair incelikli yeni bir refleksiyon biçiminin yaşama ve politikaya sağladığı etik özneleşme tarzlarının da tartışmaya açılacağı eklenmelidir. Ayrıca materyalist sıfatını taşıma iddiasında bulunan bir analizin öznellik üretimi perspektifine yoğunlaşması gerektiği de gösterilecektir. Çalışmanın nihai amacı ise radikal bir politik değişim potansiyelini yakalamanın reel politikanın dışında yeni yaşamsal ufukların yaratılmasıyla ilgilenen etik-politik özneleşme koşullarıyla ilintili olmak zorunda olduğunu göstermektir. Mikropolitika olarak karşımıza çıkan ve politik özneleşme koşullarını dirimsel pragmatiğe ikincil kılan bu yeni yaklaşımın ilkelerinin neler olabileceği serimlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the political possibilities which are made possible by the theoretical studies of philosophers such as Michel Foucaut with Gilles Deleuze and Felix Guattari and by a micrological perspective that radically transforms our perception of society. For this purpose, it will be shown what kinds of possibilities are provided to the resistance by Foucault's discussion on ethical and aesthetical process of self-construction in the context of truth and power. On the other hand, it will be tried to determine the principles of a materialist semiotics by explaining the unconscious dynamics of processes of subordinations, which are problematized by Deleuze and Guattari, especially in their attempt of schizoanalysis. At this point, it should be also added that the modes of ethical subjectivation, which are provided to the life and the politics by a nuanced and new form of reflection on the body that appears on the studies of Foucault with Deleuze and Guattari, will also be opened to discussion. Also, it will be tried to show that an analysis which claims to bear the adjective of ―materialist‖ should focus on the perspective of production of subjectivity. The ultimate goal of the study is to show that to capture the potential for a radical political change it should be connected with ethical-political conditions of subjectivation, which are interested in creating new vital horizons outside of the real politics. It will be tried to expose what can be the principles of this new approach, which appears as micropolitics, and what makes the conditions of political subjectivation secondary to vital pragmatism.