Women's interpretations of fetva: guiding daily life and governing the private through Alo Fetva
Kadınların fetva yorumları: Alo fetva ile gündelik hayata rehberlik etmek ve özeli yönetmek
- Tez No: 528105
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NÜKET ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir telefon hizmeti olan Alo Fetva hattında çalışan kadınların fetva verme pratiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, vaizelerin ve din hizmetleri uzmanlarının fetva sorularına cevap verdiği odada yapılan bir etnografik çalışmaya dayanmaktadır. Çalışma fetva anlatılarına ve fetva veren öznelere odaklanarak, Diyanet'in kadın memurları tarafından verilen fetvaları insanlara hem“iyi”yi ve“doğru”yu gösteren etik bir pratik, hem de egemen iktidarın insanların evlerine girmesini ve özel hayatlarına müdahale etmesini mümkün kılan bir“yönetimsel teknik”olarak ele almaktadır. Bu bağlamda, gündelik hayat ve aile problemleri ile ilgili sorulara verilen cevaplar çalışmanın başlıca dayanak noktalarıdır. Tez, seküler bir kurumda gerçekleştirilen geleneksel bir pratikte dini söylemin nasıl inşa edildiğini ve dinin, etiğin ve politikanın nasıl iç içe geçtiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bunu yapmak için, vaizelerin kendilerine, pedagojilerine, işlerindeki motivasyonlarına, duygularına ve yaptıkları işi nasıl anlamlandırdıklarına odaklanmaktadır. Vaizelerin pozisyonlarını Diyanet İşleri ile halk arasında bir aracı olarak tartışan çalışma, vaizelerin otoritelerinin kaynaklarını ve kendi yorumlama alanlarındaki akıl yürütme yollarını analiz etmektedir. Tez, bu yorumlama alanında vaizelerin bir yandan fetva isteyen kadınların haklarını korumaya çalıştığını, bir yandan da Diyanet'in ve hükümetin kadın ve aile konusundaki söylemini üstlendiğini iddia etmektedir. Ve böylece tez, vaizelerin işlerini icra ediş tarzlarının bunlardan birine ya da diğerine indirgenemeyeceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses women's practice of delivering fetva in the Alo Fetva telephone line serviced by the Directorate of Religious Affairs. It is based on an ethnographic research conducted in the room where female preachers (vaizes) and religious experts respond to fetva seekers' questions. Focusing both on fetva narratives and the subjects who deliver them, the study addresses fetvas given by the Directorate's women civil servants both as an ethical practice that proposes what is“good”and“right”and as a“governmental technique”by which sovereign power enters people's homes and intervenes in their private lives. The responses to the questions about daily life and family problems constitute the backbone of the study. The thesis lays out how religious discourse is constituted and how ethical, political and religious matters get intertwined in a traditional practice performed in a secular institution. The study focuses on the vaizes, their pedagogies, motivations, emotions and the way they perceive and make sense of the work they do. Discussing their position as mediators between the Directorate and people, the study shows the sources of vaizes' authority and the ways they reason in the space of interpretation allotted to them. It argues that in that space of interpretation, vaizes strive to protect the rights of the women who seek fetvas and assume and pursue Diyanet's and, by extension, the government's discourse on women and the family. The thesis maintains that the work performed by vaizes cannot be reduced to one mode of operation or the other.