Yetişkinlerde algılanan ebeveyn ilişki tutumları ile aşka dair görüşler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental relationship detected in adults and other opinions
  1. Tez No: 512471
  2. Yazar: SÜMEYYE TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırma yetişkinlerin algıladıkları ebeveyn ilişki tutumlarını ve aşka ilişkin görüşlerini incelemek, çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Sakarya ili Serdivan ilçesi İstiklal mahallesindeki yetişkinler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 188 kadın, 192 erkek olmak üzere toplamda 380 yetişkin oluşturmaktadır. Bu çalışma, ilişkisel tarama modeline dayanan betimsel bir araştırmadır. Ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, aşka dair görüşleri ölçmek için, Lee'nin (1973) aşk sınıflandırması temel alınarak Hendrick, Hendrick ve Dicke (1998) tarafından geliştirilmiş olan ve Büyükşahin ve Hovardaoğlu (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği: Kısa Formu (LAS) kullanılmıştır. Algılanan ebeveyn ilişki tutumlarını belirlemek amacıyla Çelik ve Öziş (2016) tarafından geliştirilen Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama araçları ile toplanan verilerin analizinde SPSS Windows 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada, yetişkinlerin algıladıkları ebeveyn ilişki tutumları alt boyutları ile aşk tutumları alt boyutları arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Aşk tutumlarının cinsiyete, eğitim düzeyine, ilişki durumuna ve birlikte yaşanılan kişilere göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Aşk tutumlarının yaşa, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Yetişkinlerin algıladıkları ebeveyn ilişkileri ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Buna göre, algılanan ebeveyn ilişkisi cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ilişki durumu, anne eğitim düzeyi ve birlikte yaşanılan kişilere göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Yetişkinlerin algıladıkları ebeveyn ilişkilerinin baba eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular yorumlanmış, tartışılmış, uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the parental attitudes and beliefs perceived by adults and to determine whether they differ according to various variables. The research was carried out on adults in the Sakarya province Serdivan district of Istiklal. The sample of the study consisted of 188 female and 192 male adults totaling 380 adults. This is a descriptive study based on relational screening model. The personal information form developed by the researcher as a measurement tool was developed by Hendrick, Hendrick and Dicke (1998) based on Lee 's (1973) love classification, and adapted to Turkic by Büyükşahin and Hovardaoğlu (2004) Scale: Short Form (LAS) was used. Perceived Parent Relationship Scale developed by Çelik and Öziş (2016) was used to determine perceived parental relationship attitudes. In this study, SPSS Windows 21.0 package program was used in the analysis of collected data with data collection tools. In the research, it was found that there is a relationship between sub-dimensions of parental relationship attitudes perceived by adults and sub-dimensions of love attitudes. Love attitudes were found to be significantly different according to sex, education level, relationship status and cohabitants. It was found that love attitudes did not show any significant difference according to age, mother education level, father education level. The relationship between parental relationships and independent variables perceived by adults was examined. According to this, perceived parental relationship shows a significant difference according to gender, age, education level, relationship status, mother education level and cohabitants. It was found that the parental relationships that adults perceive do not differ according to the level of father education. Findings obtained from the research were interpreted, discussed, suggested to practitioners and researchers.