Enver Paşa'nın Osmanlı dış politikasına etkisi
Enver Pasha's impact on Ottoman Empire's foreign policy
  1. Tez No: 512493
  2. Yazar: MUZAFFER TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. VİRON MATARANGAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Enver Paşa'nın yaklaşık altı yüz yıllık bir imparatorluğun yıkılış sürecindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma yapılırken konu hakkında yazılmış kitaplar, makaleler, gazeteler ve devletler arası anlaşmalar temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre uluslararası ilişkilerde bir devletin dış politikasının sadece insan faktörüyle açıklanmasının yetersiz olduğu ve Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecindeki dış politikasında Enver Paşa'nın kişisel fikirleri ve tercihlerinden ziyade devletin iç yapısı ile özellikle uluslararası sitemin anarşik yapısının etki ettiği tespit edilmiştir. Teorik çerçeveden bakıldığında Enver Paşa'nın dış politikada yapmak istedikleri ve yaptıkları kişisel tercihlerden çok reelpolitik ile açıklanabilmektedir. Sonuç olarak uluslararası sistemin anarşik yapısı, XX. yüzyılın başlarında oldukça güçsüz ve yıkılmakta olan Osmanlı Devleti'ni hayatta kalabilmek adına çeşitli ittifaklara girmeye zorlamıştır. Enver Paşa da bu süreci hızlandıran aktörlerden sadece biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate Enver Pasha's impact of a nearly six hundred year old Ottoman Empire on the collapse. While conducting research, books, articles, newspapers and interstate agreements about the subject were used as basic data sources. According to the result of the research, it is inadequate to explain foreign politics of a state with only a human factor. Besides, internal structure of the state and especially anarchic nature of the international system rather than Enver Pasha's personal ideas and preferences had effect on foreign politics in the period of Ottoman Empire collapse. Judging from the theoretical framework, what Enver Pasha wanted to do and did can be opened with realpolitik rather than personal preferences. As a result, the anarchic structure of the international system forced the Ottoman Empire which was very weak and demolished in the early part of twentieth century to enter various alliances in order to survive. Enver Pasha was only one of the actors that accelerated this process.