Karar alma yaklaşımı çerçevesinde İttihat Terakki Cemiyetinin dış politika üzerindeki rolü (1908-1923)
The role of Ittihat and terakki on foreign policy (1908-1923) with reference to decision making approach
- Tez No: 995708
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT BURÇ AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin son döneminde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin dış politika karar alma sürecini ele almaktadır. Araştırma, 1908 Devrimi'nden 1918'e kadar uzanan döneme odaklanmakta ve Osmanlı dış politikasının bu süreçte hangi aktörler tarafından yönlendirildiğini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, söz konusu dönemde dış politika kararlarının yalnızca resmî devlet kurumları çerçevesinde değil, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin önde gelen isimleri etrafında şekillenen bir yapı içerisinde ele alınmasıdır. Bu bağlamda, cemiyet içinde yıldızı parlayan ve karar alma süreçlerinde etkili hâle gelen liderlerin yükselişi, dış politikanın yönü üzerindeki etkileriyle birlikte ele alınmıştır. Talat Paşa, Enver Paşa ve Cemal Paşa'nın dış politika üzerindeki rolleri; Balkan Savaşları, kapitülasyonların kaldırılması ve Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girişi gibi önemli gelişmeler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin siyasal etkisini ve dış politika alanındaki belirleyiciliğini tarihsel bağlamı içinde ele alarak, dönemin karar alma sürecine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the foreign policy decision-making process of the Committee of Union and Progress (CUP) during the final period of the Ottoman Empire. The research focuses on the period from the 1908 Revolution to 1918 and analyzes which actors played a decisive role in shaping Ottoman foreign policy during this time. The main objective of the study is to demonstrate that foreign policy decisions were not formulated solely within the framework of formal state institutions, but rather within a structure shaped around the leading figures of the Committee of Union and Progress. In this context, the rise of prominent leaders within the committee and their increasing influence over decision-making processes are examined together with their impact on the direction of foreign policy. The roles of Talat Pasha, Enver Pasha, and Cemal Pasha in foreign policy are evaluated within the framework of major developments such as the Balkan Wars, the abolition of the capitulations, and the Ottoman Empire's entry into the First World War. By situating the political influence of the Committee of Union and Progress and its determinative role in foreign policy within its historical context, the study focuses on the nature of the decision-making process in this period.