Sosyal bilgiler öğretiminde yerel toplum çalışmalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the local community studies to the student's academic achievement and attitudes towards the course aimed on teaching of social studies
- Tez No: 512495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERYA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretiminde yerel toplum çalışmaları modelinin öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini tespit etmektir. Yöntem: Araştırmada, Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen kullanılmıştır. Kontrol grubunda dersler, geleneksel yöntemler kullanılarak olağan akışında işlenirken; deney grubundaki dersler ise, yerel toplum çalışmaları modeline göre planlanmış ve yürütülmüştür. Yerel toplum çalışmaları kapsamında; tarihi alan gezisi, drama, gezi-gözlem, mülakat-röportaj, tarih sergisi ve yazılı/görsel medya ürün dosyası kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim öğretim yılı Erzurum ili Aziziye ilçesinde bulunan bir ortaokulun aynı kademedeki iki farklı sınıflarında öğrenim gören toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“Akademik Başarı Testi”ve“Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışma sonrası elde edilen veriler, SPSS programında bağımsız gruplar t-testi (independent groups t test) analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, yerel toplum çalışmaları modelinin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunun son test puan ortalamalarının deney grubu lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Sonuç: Bulgulardan hareketle“Kültür ve Miras”ile“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanları kapsamındaki konuların öğretiminde kullanılan yerel toplum çalışmaları modelinin öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı ve derse yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the impact of the model of the local community studies in the teaching of Social Studies on the academic achievements and attitudes of students towards the course. Method: In the study, a semi-experimental design with pre-test-final test control group was used. In the control group, lessons are processed in the ordinary course using traditional methods; the lessons in the experimental group were planned and conducted according to the model of local community studies. Within the scope of local community studies; historical field trip, drama, trip-observation, interview-reportage, history exhibition and written / visual media product file were used. The study group consists of 40 students who are studying in the 5th grade of a middle school in the province of Erzurum in 2017-2018 education year. The research data were collected by“Academic Achievement Test”and“Attitude Scale of Social Studies Course”. Findings: The data obtained from the study were analyzed using independent groups t test in the SPSS program. As a result of the analysis, it was seen that the test group in which the local community studies model was applied and the control group in which the traditional method was applied differed significantly in favor of the test group for the final test point averages. Conclusion: Based on the findings, it was concluded that the model of local community studies used in teaching“Culture and heritage”and“people, places and environments”has increased students ' academic achievements and positively affected their attitudes towards the course.