Professional development and competence profiles of English language teacher educators in Turkey
Türkiye'deki İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin mesleki gelişim ve yeterlik profilleri
- Tez No: 512507
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin tanım, yeterlik, ve mesleki gelişim profillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu genel amaç ile birlikte, bu çalışma şu üç ana öğeyi incelemektedir: öğretmen eğitimcilerinin tanımları, yeterlikleri ve mesleki gelişimi. Bu çalışma özellikle öğretmen eğitimcisi mesleğinin nasıl tanımlandığına, öğretmen eğitimcilerinin hangi mesleki ve kişisel özelliklere sahip olmaları gerektiğine ve üniversite ve okullarda çalışan öğretmen eğitimcileri ile danışman öğretmenlerin ne gibi roller ve yükümlülükler edindiklerine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da öğretmen eğitimcilerinin bilgi tabanını oluşturan bilgi alanlarını ve yeteneklerini belirlemektir. Bu çalışma ayrıca üniversitedeki ve okullardaki İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin mesleki gelişim tanımlarını, uygulamalarını, sonuçlarını, ihtiyaçlarını ve önerilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın katılımcıları Türkiye'nin 11 şehrindeki 41 öğretmen eğitimcisi, 43 danışman öğretmen ve 193 hizmet öncesi öğretmenden oluşmaktadır. Çalışma verisi öğretmen eğitimcileri ile yüz yüze gerçekleşen sözlü görüşmelerden ve hizmet öncesi öğretmenlerle gerçekleştirilen anketler ile toplanmıştır. Toplanan bu data, MAXQDA nitel veri analizi programı kullanılarak içerik analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışmanın bulguları öğretmen eğitimcilerinin mesleğinin detaylı bir şekilde tanımlanmasına, yeterlik ve mesleki gelişim profillerinin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın sonunda daha önce Türkiye'de bulunmayan bir Türkiye'deki yabancı dil öğretmeni eğitimcileri için mesleki standartlar çerçevesi önerilmiştir. Bu çalışmanın bulguları ayrıca öğretmen eğitimcileri ve danışman öğretmenler için bir mesleki gelişim topluluğunun oluşturulması ve yabancı dil öğretmen eğitimi programlarındaki staj dersinin geliştirilmesi için çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the definition, competence, and professional development profiles of English language teacher educators in Turkey. With this general aim, this study looks into three components; definitions, competences, and professional development of teacher educators. It specifically focuses on how the profession of teacher educator is defined, what professional characteristics and personality traits teacher educators need to have, and what roles and responsibilities university-based teacher educators and school-based mentor teachers assume. Another aim of this study is to define the domains of knowledge that constitute the knowledge base and skills of teacher educators. Also, this study aims to uncover the professional development definitions, practices, outcomes, needs, and suggestions of these English language teacher educators at universities and schools. The participants of this study include 41 university-based teacher educators, 43 school-based mentor teachers, and 193 pre-service teachers from 11 cities in Turkey. The data were collected via face-to-face interviews with the teacher educators, and a survey with the pre-service teachers. The data were analysed using MAXQDA qualitative data analysis software and content analytic approaches. Findings of this study provide detailed definitions of teacher educators' profession, their competences and professional development profiles. At the end of this study, a professional standards framework for language teacher educators in Turkey is offered, which currently does not exist in Turkey. Findings of the study also provide implications for creating a professional development community for English language teacher educators and mentor teachers, and for developing the practicum component of language teacher education programs.